wojna na Ukrainie

Niestety potwierdził się najgorszy scenariusz i dane wywiadowcze Stanów Zjednoczonych. Władimir Putin podjął decyzję o otwartej wojnie z Ukrainą. Właśnie Rosja rozpoczęła ostrzał Ukrainy. 

Wiele eksplozji, liczne ataki, trwa ostrzał Ukrainy

W nocy Władimir Putin ogłosił rozpoczęcie operacji wojskowej. Trwa zmasowany atak na ukraińskie terytoria. Chodzi już nie tylko o Donbas, ale też o Kijów czy pozostałe większe miasta na terenie Ukrainy.

Pojawiła się mapa sytuacyjna, w których miejscach wojska rosyjskie wdarły się na terytorium ukraińskie. Są też pierwsze potwierdzone informacje o atakach i stratach. To tylko potwierdza, że na Ukrainie rozpoczęła się otwarta wojna.

https://twitter.com/WBC241/status/1496720546574311427

„Jesteśmy gotowi na wszystko” – przyznał Władimir Putin, podejmując decyzję o ataku na Ukrainę. Jednocześnie pogroził Stanom Zjednoczonym i Zachodowi. „Ci, którzy będą próbowali nam przeszkodzić, spotkają się z odpowiedzią militarną, która doprowadzi do konsekwencji, z jakimi się nie spotkaliście.” – dodał Prezydent Federacji Rosyjskiej.

Jednocześnie Putin dodaje, że celem ataku jest ochrona ludności w Donbasie oraz innych regionach Ukrainy przed kijowskim reżimem. Zapowiada, że dąży do pełnej demilitaryzacji Ukrainy.

Wojciech Szewko komentuje na Twitterze, że Rosjanie koncentrują się w tym momencie na atakach na lotniska, bazy wojskowe i strategiczne punkty na mapie Ukrainy. Pojawiły się też nagrania wideo.

https://twitter.com/Ozkok_A/status/1496733076784918532

„Infrastruktura wojskowa, obiekty obrony przeciwlotniczej, lotniska wojskowe i lotnictwo armii ukraińskiej zostały unieruchomione przez broń o wysokiej precyzji.” – potwierdzają Rosjanie. Nie wiadomo jednak na ile te informacje o unieruchomieniu infrastruktury są prawdziwe. Mogą je potwierdzać jednak poniższe materiały.

https://twitter.com/M4teuszz5/status/1496733615518097408

 

Kreml potwierdza, że zniszczono całkowicie infrastrukturę obronny przeciwlotniczej na Ukrainie. Władimir Putin wezwał armię ukraińską do poddania się.

Niestety, wygląda na to, że są też straty w ludności cywilnej. Na ten moment nie podano jednak szczegółów. Wystarczy jednak spojrzeć na poniższe zdjęcie…

https://twitter.com/przegladmediow/status/1496734039935442944

Tymczasem strona ukraińska donosi o skutecznym odparciu ataków w niektórych regionach kraju. Wołodymyr Zełenski zdecydował się też wprowadzić na terenie całego kraju stan wojenny.

https://twitter.com/WBC241/status/1496725988490813440

We Lwowie, Kijowie i innych dużych miastach wyją syreny alarmowe. Ludzie, w tym małe dzieci chowają się do schronów. Niektórzy uciekają z miasta. Nie wiadomo, do czego jeszcze jest zdolny Władimir Putin.

Z informacji przekazywanych przez CNN wynika, że do rosyjskich wojsk, atakujących Ukrainę, dołączyły także wojska białoruskie, nadzorowane przez Aleskandara Łukaszenkę. Potwierdzają to dokładnie poniższe nagrania wideo.

https://twitter.com/OSINT_Ukraine/status/1496724036029669380

Polski Premier i Prezydent komentują atak Rosji na Ukrainę

Odpowiedź na rosyjski atak na Ukrainę zapowiedział Mateusz Morawiecki. „Musimy natychmiast odpowiedzieć na zbrodniczą agresję Rosji na Ukrainę. Europa i wolny świat muszą powstrzymać Putina. Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Europejska powinna zatwierdzić jak najostrzejsze sankcje. Nasze wsparcie dla Ukrainy musi być rzeczywiste” – czytamy na łamach Onetu.

„Doszło do rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej skala jest najprawdopodobniej szeroka. To bezprecedensowy akt gwałtu na normach prawa międzynarodowego. Rosja wyklucza się z międzynarodowej wspólnoty.” – komentuje z kolei Andrzej Duda.

Polska podobnie zresztą, jak m.in. Litwa zdecydowała się na przywołanie art. 4 NATO. „Strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć, zdaniem którejkolwiek z nich, zagrożone będą integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze Stron” – czytamy w nim.

źródło: Onet, media, PAP, Twitter

Zobacz również: