wiatr pogoda

Niestety, od wczoraj późnowieczornych godzin wiatr znów nie daje za wygraną. Wieje niemal w całej Polsce, a na przeważającym obszarze kraju dochodzi do ekstremalnych sytuacji. Są kolejne zniszczenia i niestety kolejne ofiary. Pogoda pokazuje swoje najgorsze oblicze.

Potężne zniszczenia niemal w całym kraju. Są też niestety kolejne ofiary

Zdjęcia i nagrania wideo, które prezentujemy w dalszych fragmentach tekstu są drastyczne. Meteorolodzy z IMGW wydali też nowe ostrzeżenia i przekazują, kiedy wiatr ma się wreszcie uspokoić.

„Aktualnie najsilniej wieje na północy i w centrum kraju. Porywy przekraczają 100 km/h” – czytamy. Wiatr ma zacząć słabnąć po południu od zachodu kraju. Najdłużej, groźna aura utrzyma się na północnym wschodzie. Niestety, wichura przyniosła już tragiczny bilans.

„Niestety w wyniku silnych wiatrów mamy dwie ofiary śmiertelne. W obu przypadkach drzewo przewróciło się na samochód.” – przekazuje rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. „W pierwszym przypadku w sobotę przed godz. 9 na drodze krajowej nr 11 w Babim Dworze w powiecie złotowskim (Wielkopolskie) na jadący samochód przewróciło się drzewo. Jadąca autem osoba zmarła, mimo udzielonej jej pomocy medycznej.”  – czytamy w jego relacji dla portalu Interia.pl.

„Do drugiego śmiertelnego zdarzenia doszło w woj. lubelskim (pow. Bialski), w miejscowości Międzyrzec Podlaski. – Na drodze lokalnej, na skutek wiatru drzewo przewróciło się na samochód w wyniku czego jedna osoba zginęła.” – dodaje Karol Kierzkowski.

Jest wielu rannych. Wielu odbiorców pozbawionych jest prądu. Wiadomo, jak długo utrzyma się wichura.

https://twitter.com/IMGWmeteo/status/1494969845103964160

 

Rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej informuje także, że strażacy otrzymali już ponad 7 tys. zgłoszeń, dotyczących przewróconych drzew i uszkodzonych budynków. Najgorzej sytuacja wygląda w województwie zachodniopomorskim, ze wskazaniem na powiaty drawski, wałecki oraz w Świnoujściu. Niestety, wygląda na to, że to nie koniec szkód. Oby dzisiejszy dzień i wieczór zakończył się bez kolejnych ofiar.

Do sieci trafiają kolejne nagrania i zdjęcia, na których widać, jak człowiek jest bezsilny wobec szalejącego wiatru. Poniższe nagranie jest bardzo drastyczne. Finalnie na szczęście nikomu nic się nie stało, choć od tragedii dzieliły sekundy.

Olbrzymie straty i wciąż trwające zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego

Także strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdwinie zamieścili informacje z minionej nocy. Musieli interweniować ponad 100 razy. Cały czas trwają interwencje i wiatr nie daje za wygraną. Wszystko widać na poniższych zdjęciach. „Apelujemy o pozostanie w domach” – dodają strażacy. „Ciągle spływają nowe zgłoszenia.” – czytamy.

Kolejny raz mamy do czynienia także z olbrzymimi zniszczeniami w drzewostanie, które ukazuje poniższy filmik.

Sporo pracy mają też strażacy w Świebodzinie, ale i praktycznie w całej Polsce. Zniszczenia są podobne. Powalone drzewa, uszkodzone samochody, budynki, pozrywane dachy. Wiele odbiorców wciąż jest bez prądu.

Także w Gorzowie Wielkopolskim sytuacja nie wygląda najlepiej. Widać powalone drzewa, uszkodzone samochody i budynki.

https://twitter.com/AlertPoznan/status/1494780917142990856

Pozostańcie w domach i nie opuszczajcie ich, jeśli nie zajdzie wyraźna potrzeba. Pogoda w wielu miejscach w kraju jest naprawdę ekstremalnie niebezpieczna. Wciąż mocno wieje, a w porywach wiatr przekracza 100 kilometrów na godzinę. Zagrożone jest nie tylko mienie, ale przede wszystkim i zdrowie i życie ludzkie. Uważajcie na siebie.

źródło: Twitter, media, Interia

Zobacz również: