dodatkowy urlop
Radek Pietruszka / PAP

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej chce zmian w kodeksie pracy. Czy niebawem pracownicy będą mogli skorzystać z dodatkowego urlopu? Komu będzie on przysługiwał? Oto szczegóły planowanych przez resort zmian.

Rządzący zamierzają znowelizować kodeks pracy. Będzie nowy urlop

Resort kierowany przez Marlenę Maląg chce zmian w kodeksie pracy. Światło dzienne ujrzał właśnie projekt zmian proponowanych przez ministerstwo. Z pewnością zapowiadane rozwiązania ucieszą wiele osób.

Dlaczego? Otóż rządzący chcą, aby pracownikowi przysługiwało dodatkowe wolne. „Do porządku prawnego wejdzie też urlop opiekuńczy. To pięć dni w roku kalendarzowym, bezpłatnego urlopu udzielanego na wniosek pracownika, który musi zapewnić osobistą opiekę dziecku ale też innemu członkowi rodziny – starszym rodzicom czy małżonkowi – wymagającemu znacznej opieki lub znacznego wsparcia z poważnych względów medycznych” – przeczytamy na stronie gov.pl

Trzeba jednak podkreślić, iż nie każdy mógłby liczyć na taki benefit. Oto jakie warunki należałoby spełnić, aby móc skorzystać z tego nowego rozwiązania. Po pierwsze, najpóźniej na trzy dni przed planowanym dniem wolnym, należy złożyć stosowny wniosek. Trzeba w nim podać imię i nazwisko osoby, która wymaga naszej opieki. Poza tym, w przypadku członka rodziny należy wskazać stopień pokrewieństwa. W sytuacji opieki nad osobą, która nie jest członkiem rodziny, wpisujemy jej adres zamieszkania.

To jednak nie wszystkie nowości. Niektórzy będą mogli liczyć na kolejne dwa dni wolnego. „W Kodeksie ujęte zostanie też zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej, przysługujące w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli niezbędna jest natychmiastowa obecność pracownika. Pracownik z takiego zwolnienia mógłby skorzystać w wymiarze dwóch dni (lub 16 godzin w roku kalendarzowym), a za każdy dzień przysługiwałaby mu połowa stawki wynagrodzenia” – podało ministerstwo.

Źródło: o2.pl, Business Insider, gov.pl

Zobacz również: