Rosja

Aż cztery niezależne źródła i dane wywiadowcze Stanów Zjednoczonych potwierdziają, że atak Rosji na Ukrainę możliwy jest dosłownie w każdej chwili. Część ze źródeł mówi także, że Władimir Putin miał już nawet podjąć decyzję o inwazji. Tymczasem departament obrony Stanów Zjednoczonych przekazał najnowszą decyzję, odnośnie obecności wojsk amerykańskich w Polsce.

Stany Zjednoczone podjęły pilną decyzję. Jeszcze więcej wojska w Polsce

Jako pierwsza wiadomość przekazała agencja Reutera, a chwilę później potwierdził ją departament obrony Stanów Zjednoczonych. Okazuje się, że Amerykanie przyślą do Polski dodatkowe wojska. Wszystko ma związek ze spodziewanym atakiem Rosji na Ukrainę.

„Ich obecność jest związana z zaostrzeniem się sytuacji wokół Ukrainy.” – pisze portal Onet. Chodzi o około 3000 amerykańskich żołnierzy. „Żołnierze, którzy pojawią się w Polsce, mają należeć do 82. dywizji powietrznodesantowej. Według nieoficjalnych informacji mają dołączyć do swoich kolegów, którzy przylatują już do Polski po decyzji o dosłaniu z USA do naszego kraju kolejnych 1700 żołnierzy. Żołnierze mają pojawić się pod Rzeszowem na początku przyszłego tygodnia.” – dodaje cytowane przez nas źródło.

Nie wydaje się jednak, żeby amerykańscy żołnierze bezpośrednio zaangażowali się w konflikt na Ukrainie. Mówił o tym Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. Chciałby uniknąć otwartej wymiany ognia, pomiędzy USA, a Rosją, ponieważ doprowadziłoby to do ogromnej wojny. Jaki jest zatem cel stacjonowania amerykańskich wojsk w Polsce?

„Grupa amerykańskich żołnierzy, która przybyła ostatnio do Polski, ma zajmować się pomocą w ewakuacji obywateli amerykańskich z Ukrainy, jeżeli dojdzie do rosyjskiej inwazji. Misja kolejnych 3 tys. Amerykanów nie została publicznie sprecyzowana.” – czytamy na łamach Onetu.

Niepokojące informacje napływają w sprawie inwazji Rosji na Ukrainę. „Rosyjska inwazja na Ukrainę może rozpocząć się w każdym momencie, nawet mimo trwania igrzysk olimpijskich” – pisze RMF FM, cytując zagraniczne źródła. „Dane wywiadu wskazują, że Władimir Putin mógł już podjąć decyzję o inwazji, choć administracja USA podkreśla, że nie jest to jednoznaczne.” – czytamy dalej.

źródło: Reuters, Onet, RMF FM

Zobacz również: