Boris Johnson

Zakończyło się spotkanie Premiera Rzeczypospolitej Polskiej, Mateusza Morawieckiego z Premierem Wielkiej Brytanii, Borisem Johnsonem. Morawiecki usłyszał od Johnsona kilka słów, które na pewno zapamięta na długo.

Ważne słowa Borisa Johnsona do Mateusza Morawieckiego i Polaków

Obrazki i nagrania z dzisiejszego spotkania premierów Polski i Wielkiej Brytanii obiegły cały świat. Podkreślane są też słowa życzliwości i wsparcia, którymi wymienili się wzajemnie obaj przywódcy. Jednym z tematów rozmów była rzecz jasna Rosja i jej miliatarne zapędy względem Ukrainy.

Celem politycznym Putina jest rozbicie NATO, dlatego musimy zdecydowanie pokazywać, jak bardzo jesteśmy spójni; jest między nami ogromne zrozumienie napięć na wschodniej flance NATO.” – przyznał Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej po spotkaniu z Premierem Wielkiej Brytanii, Borisem Johnsonem.

„Chcemy prawa narodów do samostanowienia, prawa do obrony swojej integralności terytorialnej i chcemy także spokoju.” – dodawał Morawiecki odnosząc się do zamiarów Rosji względem Ukrainy. „Londyn dzieli od Kijowa ponad dwa tys. kilometrów, ale to, że staramy się dziś razem działać na rzecz pokoju na wschodniej flance świadczy o tym, jak ważne są transatlantyckie więzy dla Polski i Wielkiej Brytanii” – skwitował premier polskiego rządu. Wtórował mu Boris Johnson.

Polska ma kluczową rolę w naszym zbiorowym europejskim bezpieczeństwie. (…) Kiedy Polska jest zagrożona, Wielka Brytania zawsze jest gotowa pomóc, podobnie jak Polska zawsze była i jest gotowa pomóc nam.” – odpowiedział brytyjski premier.

„Rozmawiałem z sekretarzem generalnym NATO, powiedziałem, że powinniśmy dążyć do deeskalacji i do tego, by przekonać Władimira Putina do wycofania się. Cały czas podążamy ścieżką dyplomacji, by napięcie, które panuje na granicy ukraińskiej opadło.” – dodał Johnson.

źródło: Interia.pl, PAP, media

Zobacz również: