14 emerytura
fotomontaż

Wygląda na to, że może nas czekać zaskakujący zwrot akcji w sprawie wypłaty 14. emerytury. Choć większość seniorów pogodziła się już, że w tym roku czternastka nie wpłynie na ich konta, to najnowsze informacje i opinie wskazują, że rząd mógł jeszcze nie powiedzieć ostatniego słowa w tej kwestii.

Będzie czy nie będzie? Te pytania o 14. emerytury wracają, niczym bumerang

Na początku stycznia pisaliśmy na łamach naszego portalu, że znaczna część emerytów czuje się oszukana. Wszystko dlatego, że z głosów płynących z rządu okazuje się, że w tym roku nie będzie wypłaty 14. emerytury. Potwierdzał to wówczas, zarówno rzecznik rządu Piotr Mueller, jak i ówczesny minister finansów, Tadeusz Kościński. Czy czeka nas zwrot akcji?

Niewykluczone. Zwłaszcza, że minister finansów Tadeusz Kościński został zdymisjonowany, a nastroje społeczne, także wśród emerytów w związku z pilotowanym przez niego Nowym Polskim Ładem są skrajnie złe. Taka opinię podziela jeden z ekspertów, który mówi wprost, że rząd może zweryfikować swoje plany i ostatecznie 14. emerytura trafi na konta polskich seniorów. Skąd ten pomysł?

Zacznijmy od tego, że stałoby się to jednak nie w 2022 roku, a dopiero w 2023 roku. Dlaczego? „Wielką niespodzianką będzie to, że nie ma czternastej emerytury. To niby zostało powiedziane na początku roku, ale czego się obawiam, że kiedy miliony emerytów zorientują się, że co prawda otrzymali jedną emeryturę w prezencie w postaci obniżonego podatku – ale z podwyższoną składką zdrowotną – ale nie dostaną „czternastek”, to przed wyborami będzie nas czekać kilkanaście miliardów wydanych z budżetu, by „czternastki” magicznie wróciły” – komentuje Maciej Witucki w programie „Money. To się liczy.”

Prawo i Sprawiedliwość wróci do czternastek przed wyborami?

Jak widać ekspert, który jest prezydentem Konfederacji Lewiatan zakłada, że rząd może zdecydować się na powrót czternastek. Zła informacja jest jednak taka, że nie nastąpi to w 2022 roku, a prawdopodobnie dopiero w 2023 roku. Prawo i Sprawiedliwość wskutek złych reform może czuć oddech politycznych rywali na plecacach i dzięki 14. emeryturom ratować swoje poparcie.

Wszak, wokół czternastek wywiązała się już i tak zła aura. Wszystko przez słowa Jarosława Kaczyńskiego, który zdaniem ekspertów, niefortunnie przyznał, że 14. emerytura będzie wypłacana na stałe. Miało mu jednak chodzić tylko o 2021 rok. Większość osób uważa jednak inaczej i czuje się oszukanych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości.

źródło: Goniec.pl, Money.pl, media

Zobacz również: