Rosja

W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej zgłoszeń dotyczących niebezpiecznego procederu. Mianowicie oszuści podszywają się pod pracowników ZUS. Oto na co zwrócić uwagę, aby nie paść ofiarą przestępców.

ZUS padł ofiarą „spoofingu”

Numer telefonu 22 560 16 00 to infolinia należąca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Okazuje się, że powinniśmy bardzo uważać, kiedy na wyświetlaczu naszego aparatu pojawi się ten numer. Zarówno odebranie połączenia, jak i jego zignorowanie, może wiązać się z poważnymi konsekwencjami.

Niestety, Zakład padł ostatnio ofiarą „spoofingu” tj. nowej metody oszustwa. Przestępcy fałszują identyfikator dzwoniącego. W skutek tego na wyświetlaczu telefonu pojawia się numer pod który oszuści się podszywają, chociaż w rzeczywistości dzwonią z zupełnie innego numeru.

W związku ze sporą ilością zgłoszeń dotyczących tego typu procederu, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał stosowny komunikat. „Dostajemy sygnały od klientów, że oszuści podszywają się pod numer infolinii ZUS. Bądź ostrożny!Numer i nazwę dzwoniącego, które wyświetlają się na ekranie telefonu, da się zafałszować. Nie podawaj dzwoniącemu danych osobowych, w tym danych logowania do #PUE ZUS” – przeczytamy w oświadczeniu.

Dodajmy, iż sprawa nie jest wcale taka prosta. Z jednej strony, odbierając połączenie, możemy trafić na bezwzględnego przestępcę. Z drugiej strony, możemy zignorować telefon, który pochodzi rzeczywiście od pracownika Zakładu. Bowiem nr 22 560 16 00 jest faktycznie wykorzystywany do kontaktu z ubezpieczonymi.

Zatem jak należy postępować? Najważniejsze to przestrzegać kilku zasad bezpieczeństwa. Pamiętajmy, iż prawdziwy urzędnik nigdy nie poprosi nas o dane osobowe. Tym bardzie nigdy nie padnie pytanie o informacje potrzebne do zalogowania się do systemu PUE. Konsultant zawsze dzwoni tylko po to, aby przekazać klientowi konkretną informację.

Źródło: RMF FM, Twitter

Zobacz również: