apteka

Czy niebawem czekają nas jeszcze dłuższe kolejki w aptekach niż w tej chwili? Wydaje się to całkiem możliwe. Zwłaszcza po słowach ministra Adama Niedzielskiego. O tym, czy rzeczywiście Polacy masowo ruszą do sklepów z lekami, możemy przekonamy się już jutro.

Będzie można się przetestować w każdej aptece?

Szef resortu zdrowia zapowiedział, iż testy antygenowe mają być dostępne w każdej aptece. Teoretycznie ma się tak stać od czwartku (27 stycznia br.). Jednak prawdopodobnie nie uda się zrealizować tego planu. Potwierdzają to słowa przedstawiciela ministerstwa. „Pierwsze apteki będą mogły uczestniczyć w tym systemie od jutra, ale nie spodziewajmy się, że od jutra będzie wysyp (…)” – tłumaczył rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Co ciekawe, Polacy chętnie testowali się we własnych czterech ścianach. W grudniu minionego roku zakupiono ponad milion zestawów do użytku domowego. „Zgodnie z aktualnymi danymi, w pierwszych trzech tygodniach stycznia w aptekach sprzedano blisko 1,5 mln testów antygenowych. Z końcem miesiąca padnie nowy rekord” – podkreśliła Katarzyna Gancarz z Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Zgodnie z zapowiedziami ministerstwa, od jutra tj. 27 stycznia br., każdy będzie mógł się przetestować za darmo w sklepach z lekami. Dodajmy, że środki na realizację tych planów rządu mają pochodzić z NFZ. Badanie przeprowadzić mają farmaceuci. Póki co, pięć tysięcy pracowników odbyło szkolenie w zakresie wykonywania tego typu testów. Uzyskany rezultat zostanie odnotowany w systemie monitorującym sytuację epidemiologiczną.

Warto odnotoważ, iż decyzję dotyczącą tego, czy w danej aptece będą wykonywane testy na COVID-19 podejmie podmiot, który nią zarządza. Podkreślmy jednak, iż konieczne jest zapewnienie odpowiednich warunków lokalowych i przeszkolonych farmaceutów. „Kluczowe jest spełnienie przez placówkę określonych wymogów sanitarno-epidemiologicznych i zapewnienie niezakłóconego wykonywania innych czynności (…)” – zauważyła Katarzyna Gancarz z Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Gancarz zaznaczyła, że placówki apteczne będą włączać się do programu sukcesywnie. Dodała, iż podobna sytuacja miała miejsce w przypadku punktów, które zajmują się szczepieniami przeciw COVID-19.

Źródło: Interia

Zobacz również: