Rosja

Przestępcy znowu próbują dobrać się do pieniędzy zwykłych Polaków. Pojawiły się doniesienia o oszustach, którzy chcą pozbawić oszczędności niczego nie podejrzewających ludzi. Wszystko przy pomocy jednego, z pozoru niewinnego, telefonu. 

Trzeba uważać jaki telefon się odbiera. Inaczej można stracić pieniądze

Tym razem, oszuści próbują wykorzystać niewiedzę Polaków. Przestępcy dzwonią do ludzi, podszywając się pod pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Trzeba być czujnym, gdyż w najgorszym wypadku można stracić oszczędności całego życia. Oto jak działa oszustwo telefoniczne, dzięki któremu złodzieje mogą dobrać się do nie swoich pieniędzy.

Proceder „na urzędników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych” jest coraz powszechniejszy. Potwierdza to sam ZUS, do którego docierają sygnały o tzw. spoofingu telefonicznym. Warto podkreślić, iż działanie takie polega na tym, że przestępca podszywa się pod numer lub nazwę kontaktu. „Na telefonie odbiorcy wyświetla się informacja o dzwoniącym lub piszącym wiadomość, a w rzeczywistości dzwoni lub pisze ktoś inny. W ten sposób coraz częściej oszuści podszywają się pod pracowników banków czy urzędów” – głosi komunikat.

Za pomocą wspomnianego oszustwa telefonicznego oszuści próbują wyłudzić dane osobowe. Takie informacje złodzieje wykorzystują, aby dobrać się do pieniędzy oszukanego człowieka. Nierzadko zdarza się, że konto bankowe ofiary jest już puste, kiedy ta orientuje się, iż została oszukana.

Przestępcy dzwonią do ludzi, podszywając się pod urzędników, gdyż chcą uzyskać dostęp do kont ubezpieczonych na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. W trakcie rozmowy pytają użytkowników o zgodę na zmianę telefonu podanego na PUE oraz czy Zakład ma poinformować o tej zmianie bank. Warto podkreślić, iż numer telefonu, z którego dzwonili to 22 560 16 00.

Na koniec trzeba zaznaczyć, iż konsultanci infolinii ZUS nigdy nie dzwonią do ubezpieczonych w sprawie zmiany numerów telefonów do konta PUE, czy też zmiany numerów telefonów używanych w bankowości elektronicznej. Jeśli nie chcemy stracić swoich pieniędzy, warto o tym pamiętać.

Źródło: RMF FM

Zobacz również: