Jarosław Kaczyński
Jarosław Kaczyński, fot. Prawo i Sprawiedliwość

Ostatnie wydarzenia w przestrzeni publicznej negatywnie odbiły się na poparciu dla Prawa i Sprawiedliwości. Wpływ na malejące sondaże ma zapewne wysoka inflacja, ceny, Polski Ład, ale i domniemane podsłuchy za pomocą systemu Pegasus. Wynikom poparcia dla poszczególnych partii politycznych przyjrzał się Social Changes, na zlecenie portalu wPolityce.pl.

Jarosław Kaczyński i Prawo i Sprawiedliwość mają nad czym myśleć

Przypomnijmy, że Zjednoczona Prawica rządzi w Polsce nieprzerwanie od 2015 roku. Czy jednak w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych uda się zachować ten stan rzeczy? Już ostatnie sondaże wskazywały, że Prawo i Sprawiedliwość może mieć problemy ze stworzeniem samodzielnego rządu. Teraz jest jeszcze gorzej. Według sondażu Social Changes, obecnie PiS może liczyć na 36% poparcia, co oznacza spadek względem poprzedniego badania o 2%. Dla Kaczyńskiego jednak nie to jest najgorsze, a fakt, że zyskują lub nie tracą najwięksi rywale na politycznej scenie.

I tak oto, na Koalicję Obywatelską chce głosować tyle samo osób, co w poprzednim sondażu, a więc 24% badanych. 1% zyskała za to Polska 2050 Szymona Hołowni, na którą na początku stycznia chciało głosować 13% badanych, a teraz opowiada się za nią 14% respondentów. Jak wygląda sytuacja pozostałych partii politycznych?

Spada poparcie dla Konfederacji. Prawicowe ugrupowanie poleciało o 2% w dół i obecnie deklaruje na nią głosować 10% pytanych. 2% zyskała za to Lewica, która jest na fali wznoszącej i cieszy się poparciem 9%. Coraz gorzej wygląda sytuacja Polskiego Stronnictwa Ludowego i Kukiz’15. Stąd ostatnie sugestie, jakoby jedno, jak i drugie ugrupowanie chciało pójść do wyborów ramię w ramię z Prawem i Sprawiedliwością. PSL może liczyć jedynie na 2%. Podobnie zresztą, jak ruch Pawła Kukiza. Póki co szans na dostanie się do parlamentu nie ma Jarosław Gowin. Na Porozumienie chce głosować 1% badanych.

Według Social Cahnges deklarowana frekwencja w nadchodzących wyborach parlamentarnych mogłaby wynieść 52%. 40% osób jest zdecydowanych pójść zagłosować, a 12% wciąż się waha.

źródło: wPolityce.pl, Radio ZET, media

Zobacz również: