jan b. były poseł psl

Wraca głośna sprawa Jana B., byłego posła Polskiego Stronnictwa Ludowego. Z informacji przekazywanych przez Prokuraturę Krajową wynika, że do sądu trafił właśnie przeciwko niemu akt oskarżenia. Przypomnijmy, że chodzi o tzw. aferę podkarpacką, której częścią miał być właśnie ówczesny parlamentarzysta Ludowców.

Jan B., były poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego z poważnymi zarzutami

„Kilogramową sztabę złota, 813 tys. zł w gotówce i 150 tys. zł nieoprocentowanej pożyczki przyjął.” – to najpoważniejsze zarzuty, jakie ciążą na Janie B. w związku z oskarżeniami prokuratury. To właśnie takie dobra miał przyjmować w ramach łapówek za załatwianie poszczególnych spraw.

Jan B. jest nie tylko byłym posłem Ludowców, ale też byłym członkiem Krajowej Rady Sądownictwa czy dawnym Wiceministrem Skarbu Państwa. Oprócz oskarżeń o korupcję, jest także oskarżany o przekraczanie uprawnień i nielegalne ujawnianie informacji związanej z pełnieniem funkcji publicznych. Kolejne oskarżenia dotyczą też pomocy i nakłaniania do wręczania korzyści majątkowych.

„Prokuratura chce, żeby przed sądem stanął też przedsiębiorca Marian D. Zarzucono mu przekazywanie łapówek Janowi B. Były poseł miał od biznesmena otrzymać co najmniej 800 tys. zł oraz kilogramową sztabkę złota w zamian za pośrednictwo w załatwieniu spraw w Naczelnym Sądzie Administracyjnym, Krajowej Radzie Sądownictwa i Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.” – czytamy w portalu Interia.pl, który powołuje się na ustalenia Polskiej Agencji Prasowej.

W aferę podkarpacką zamieszanych jest jednak zdaniem prokuratury zdecydowanie więcej osób. „Wśród oskarżonych jest też były zastępca Komendanta Głównego Policji ds. Kryminalnych Mirosław S., były komisarz skarbowy w Urzędu Kontroli Skarbowej w Rzeszowie Jan M., a także były starosta powiatu przeworskiego Zbigniew K. Mężczyznom zarzucono m.in. przekroczenie uprawnień i ujawnienie Janowi B. informacji uzyskanych w związku z wykonywaniem czynności służbowych” – czytamy.

źródło: PAP, Interia.pl

Zobacz również: