wybuch gazu

Dramatyczna informacja wstrząsnęła opinią publiczną tej niedzieli. Nie żyje trzech Polaków, których poszukiwano od soboty. W dniu dzisiejszym odnaleziono ich ciała. Służby zapowiedziały wyjaśnianie przyczyn tragedii. 

HZS zapowiada dokładne zbadanie przyczyn tragedii w górach

Przypomnijmy, iż trzech mężczyzn zaginęło w Tatrach w miniony piątek tj. 7 stycznia. Polacy zamierzali wspiąć się na najwyższy szczyt Tatr – Gerlach. Nasi rodacy pozostawili auto na parkingu na Tatrzańskiej Polance. Niestety, jak się dzisiaj okazało, już nigdy do niego nie wrócili.

Bliscy turystów zaczęli niepokoić się, kiedy nie zdołali nawiązać z nimi kontaktu. W końcu mężczyźni powinni już dawno dać jakiś znak, że wszystko jest w porządku. Co ciekawe, telefony taterników cały czas pozostawały aktywne. „Od godzin popołudniowych nie ma z nimi żadnego kontaktu – telefony nie odpowiadają, mimo że jest w nich sygnał” – przekazał jeden z portali dotyczących Tatr. Późnym wieczorem, jeszcze przed północą, znajomy zaginionych powiadomił o całej sytuacji centralę Horskiej Zachrannej Służby, czyli słowacki odpowiednik polskiego Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Bez zbędnej zwłoki ratownicy rozpoczęli akcję poszukiwawczą zagubionych taterników. Wszyscy zdawali sobie z pewnością sprawę z tego, że tragedia wisi na włosku. „Rano Polaków poszukiwano z pokładu śmigłowca. Na poszukiwania wyruszyły także piesze wyprawy. Do poszukiwań mają dołączyć także ratownicy TOPR z Zakopanego” – poinformowała dyżurna HZS. Warto podkreślić, iż służby intensywnie szukały zaginionych zarówno w sobotę, jak i w niedzielę.

Co ciekawe, w akcji poszukiwawczej użyto wszelkich dostępnych środków, także tych technicznych tj. mobilnego urządzenia do wyszukiwania sygnału telefonów komórkowych w terenie, śmigłowca, czy też drona. Pomimo że czynności zostały podjęte niemalże natychmiast, działania udało się zakończyć dopiero w dniu dzisiejszym.

Niestety, to co przydarzyło się naszym rodakom można określić mianem tragedii. „W godzinach popołudniowych 9.1.2021 ratownikom udało się odnaleźć trzech zaginionych od piątkowego wieczora turystów. (…) Ratownicy znaleźli trzy ciała pod południową ścianą Tarczy Kotlový, niestety bez oznak życia. Obecnie trwają awaryjne prace ratunkowe i nastąpi transport ciał do Starego Smokovca. Przyczyny wypadku będą poddane dalszemu badaniu” – przekazała Horská Záchranná Služba.

Źródło: Fakt, Facebook

Zobacz również: