koronawirus deltokron

Dzisiaj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 11 670 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. Kolejny raz mamy także do czynienia z bardzo sporą liczbą zgonów. 144 osoby zmarły z powodu COVID-19, a 289 zmarłych osób miało także inne schorzenia. Tymczasem zagraniczne źródła donoszą o nowych objawach Omikronu. Co ciekawe, większość z nich dotyczy osób zaszczepionych. Czy to zatem możliwe, że inne objawy zakażenia przejawiać będą osoby niezaszczepione, a inne te zaszczepione? Tak można wywnioskować.

Tych objawów nie lekceważ. Mogą wskazywać na zakażenie Omikronem

O nowych objawach Omikronu donoszą Brytyjczycy, którzy zebrali stosowne dane za pośrednictwem aplikacji ZOE COVID. Do już wcześniej znanych, dość nietypowych objawów zakażenia tym wariantem koronawirusa, a więc infekcji górnych dróg oddechowych tj. zatok, gardła czy bóli mięśniowych i zmęczenia o różnym stopniu nasilenia doszły także kolejne, do tej pory nieznane. Mowa tutaj o wymiotach i zaniku apetytu.

To jednak nie jedyne nowe informacje o Omikronie. Do zaskakujących wniosków dotarł epidemiolog prof. Tim Spector. Uważa on, że Omikron rozprzestrzenia się równo pomiędzy zaszczepionymi i niezaszczepionymi. To może oznaczać, że jest coraz bardziej odporny na szczepienia. Jest mocno zaraźliwym wariantem. Niemniej jednak, zaszczepieni częściej zgłaszają dużo bardziej łagodne objawy infekcji koronawirusowej.

Jak zauważają eksperci, Omikron jest bardzo sprytnym wariantem. Jego objawy nie tylko początkowo, ale i na całej przestrzeni zakażenia można pomylić z przeziębieniem. To dlatego teraz jeszcze bardziej powinniśmy się szczepić i przyjmować dawkę przypominającą. Dopóki nie zostanie powszechnie rozpropagowany lek na koronawirusa, szczepionki są jedyną skuteczną metodą walki z pandemią.

źródło: Onet, Ministerstwo Zdrowia, media

Zobacz również: