Adam Niedzielski
Tomasz Gzell, PAP

Nowy rok, nowe obostrzenia? To całkiem możliwy scenariusz, który już teraz zapowiedział Adam Niedzielski. Minister Zdrowia jest zaniepokojony ostatnimi statystykami pandemii i nie wyklucza, że lada moment podejmie zdecydowane kroki.

Adam Niedzielski ogłosi nowe obostrzenia już w tym tygodniu?

To bardzo prawdopodobny scenariusz. Zwłaszcza po tym, co usłyszeliśmy z ust Ministra Zdrowia na antenie radia RMF FM. Zacznijmy jednak od tego, że dzisiaj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 6422 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i 3 zgonach z powodu COVID-19 oraz 6 z chorobami współistniejącymi.

Co na to wszystko Adam Niedzielski? „Mamy dziś 6422 nowe przypadki. To wzrost 25 proc. w stosunku do ubiegłego poniedziałku. To trzeci dzień z rzędu, gdy mamy przyrosty.” – komentuje na gorąco niepokojące statystyki szef resortu zdrowia. Po chwili przeszedł do zapowiedzi kolejnych obostrzeń.

Jeżeli będziemy widzieli w tym tygodniu kontynuację wzrostowego trendu infekcji przy zapełnieniu mniej więcej ok. 20 tys. łóżek, będziemy podejmowali kolejne decyzje zaostrzające.” – zapowiada Adam Niedzielski. Jak ustalili dziennikarze RMF FM, ewentualnych nowych obostrzeń można spodziewać się już w najbliższą środę lub piątek. Inne źródła donoszą, że najbardziej realny jest ten drugi scenariusz.

Czego mogłyby dotyczyć nowe obostrzenia? RMF FM ustaliło, że może chodzić o przedłużenie nauki zdalnej. Niewykluczone są też kolejne limity i sankcje na branżę handlową. Zwłaszcza, jeśli chodzi o wielkopowierzchniowe sklepy i galerie handlowe.

Nowe obostrzenia, jak zapowiada Adam Niedzielski nie są jeszcze przesądzone. Kluczowe będą najbliższe dni. Póki co, nic jednak nie wskazuje na to, żeby pandemia miała wyhamować. Zwłaszcza, że coraz większą rolę odgrywa wariant Omikron, który, jak ustaliła coraz to większa grupa naukowców, jest jeszcze bardziej zaraźliwy niż Delta, choć prawdopodobnie nie wiąże się z aż takim ryzykiem ciężkiego przebiegu choroby.

źródło: RMF FM, o2.pl, media

Zobacz również: