pacjenci mogą mieć problem z lekami

Jesteśmy w trakcie okresu przeziębienia. Kichamy, kaszlemy, podciągamy nosem i nie tylko. Coraz częściej sięgamy po leki na przeziębienie. Tymczasem okazuje się, że z aptek znikają dwie partie popularnego produktu. Wszystko za sprawą wykrytej wady. Specjalny komunikat w tej sprawie wydał organ decyzyjny, a więc Główny Inspektorat Farmaceutyczny.

GIF wycofuje dwie partie popularnego leku na przeziębienie

O decyzji Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego możemy przeczytać w oficjalnych kanałach informacyjnych tejże instytucji. „Polopiryna Max Hot (Acidum acetylsalicylicum + Acidum ascorbicum + Coffeinum), (500 mg+300 mg+50 mg)/ saszetka, 8 saszetek.” – czytamy nazwę wycofanego leku na przeziębienie a także wskazanie dwóch konkretnych partii, których dotyczy decyzja GIF-u: „nr serii: 902038, term. ważn.: 04.2022, nr serii: 902272 term. ważn.: 06.2022.”

Podmiotem odpowiedzialnym za wyżej wymieniony lek są Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A. z siedzibą w Starogardzie Gdańskim. Dlaczego Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował się wycofać popularne leki na przeziębienie z aptek? „Przyczyną decyzji o wycofaniu przedmiotowego produktu leczniczego jest potwierdzenie w badaniach stabilności podwyższonej zawartości kwasu salicylowego.” – czytamy w uzasadnieniu do wydanej decyzji.

Co teraz? Dwie konkretne wskazane powyżej partie leku zostały wycofane z obrotu na terenie całego kraju. Osoby, które jednak zdążyły już zakupić wyżej wymienione partie leku, nie powinny go spożywać.

Polopiryna Max Hot to bardzo popularny w Polsce produkt do leczenia objawów ogólnego przeziębienia, gorączki czy objawów grypy, typu ból głowy, ból gardła i bóle mięśniowo-stawowe. Mogą go stosować dorośli oraz dzieci powyżej 16. roku życia. Lek jest dostępny bez recepty. Dlatego ważne, żeby ostrzeżenie o dwóch wadliwych partiach dotarło do jak największej liczby osób.

źródło: GIF

Zobacz również: