ceny leków

Z pewnością to zła wiadomość dla osób, które chorują przewlekle. Od stycznia 2022 roku wzrosną ceny niektórych leków. To ostatnie dni, kiedy jeszcze można kupić tańsze medykamenty. Oto szczegóły podwyżek czekających nas w aptekach.

Nowa lista leków refundowanych. Zdrożeje ponad 500 specyfików

Tradycyjnie nadejście Nowego Roku oznacza podwyżki. Niestety wzrost cen dotknie także osoby chore. Od stycznia 2022 roku zdrożeje aż 509 leków, które do tej pory były refundowane.

Przeglądając listę medykamentów refundowanych zauważymy, iż zdrożeją preparaty m.in. na schizofrenię, łuszczycę i zapalenie jelita grubego. Około 400 tysięcy Polaków chorujących na schizofrenię zapłaci 64 złote więcej za Aribit, a także 51,12 złotych Aripilek. Także ludzie po przeszczepach narządów muszą liczyć się ze wzrostem ceny za Certican. Podwyżka wyniesie ponad 30 złotych.

To jednak nie koniec. Od 1 stycznia refundacja nie obejmie również Enstilaru, Daivobetu, Psotriolu, czyli preparatów na łuszczycę. Te medykamenty podrożeją o 8 złotych. Poza tym, wzrosną opłaty za leki na zapalenie jelit. Za Salofalk trzeba będzie zapłacić 7,92 złotych więcej, a za Crohnax 7,37 złotych. Na koniec warto wspomnieć o wyższej cenie preparatów na nadciśnienie i wrzody żołądka.

Trzeba jednak zaznaczyć, że od Nowego Roku na liście refundacji pojawią się aż 1183 pozycje. Z pewnością zmiany ucieszą mężczyzn z rakiem prostaty. Zoladex będzie tańszy aż o 122 złote. Także około 350 tysięcy seniorów zmagających się z chorobą Alzheimera może być zadowolonych, gdyż zapłacą o 41 złotych mniej za Exelon. Dodajmy, że obniżka obejmie też igły do wstrzykiwaczy dla cierpiących na cukrzycę, a także szczepionka przeciw pneumokokom, które są odpowiedzialne za zapalenie płuc.

Jak już wspomnieliśmy, podwyżka wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2022 roku. Zatem to ostatnia chwila, aby zaopatrzyć się w tańsze leki. Bowiem jeszcze przez dwa dni będzie obowiązywać stara lista refundacyjna.

Co sądzicie o nadchodzących zmianach? Jesteście zadowoleni z dokonanych w liście refundacyjnej modyfikacji? Czekamy na Wasze opinie w tym temacie.

Źródło: Super Express

Zobacz również: