Adam Niedzielski Ministerstwo Zdrowia
Foto: YouTube

Minister Zdrowia zabrał głos w sprawie pandemii i obowiązujących w tej chwili obostrzeń. Słowa Adama Niedzielskiego raczej nie napawają optymizmem, a wręcz mogą zaniepokoić. „W tej chwili za mało wiemy” – nie ukrywa szef MZ.

Zdaniem Adama Niedzielskiego zaostrzenie restrykcji jest możliwe

Polityk gościł w jednej ze znanych stacji radiowych. Na antenie wypowiedział się na temat obecnej sytuacji w kraju, a konkretnie zapowiadanej V fali pandemii. „Według naszych pierwszych prognoz – a te prognozy w tej chwili są bardzo obciążone ryzykiem, w tym sensie ta doza niepewności jest bardzo duża – wygląda na to, że druga połowa stycznia będzie tym momentem, kiedy zacznie się fala związana z omikronem” – powiedział Adam Niedzielski.

Co ciekawe, minister zaznaczył, iż nie wyklucza żadnego ze scenariuszy, w tym obowiązkowych szczepień dla dorosłych. W podobnym tonie wypowiedział się na temat zaostrzenia obowiązujących restrykcji. „Epidemia jest bardzo dynamiczna, mamy nową sytuację dotyczącą pojawienia się omikrona. Jeśli będziemy mieli kryzys, jakiego do tej pory nie mieliśmy, to oczywiście te narzędzia będziemy stosować coraz szerzej” – przyznał polityk.

Jednocześnie minister zwrócił uwagę, iż obostrzenia, które zostały wprowadzone od połowy grudnia i tak są dość dotkliwe. „Już w poważny sposób ograniczają mobilność, chociażby poprzez ograniczenie w szkołach nauki na trzy tygodnie” – tłumaczył Niedzielski.

W trakcie audycji pojawił się temat twardego lockdownu. Szef MZ nie wykluczył, że być może rządzący będą zmuszeni go wprowadzić. „Nie można niczego wykluczyć, ponieważ w tej chwili za mało wiemy na temat omikrona oraz jego charakterystyki, jeśli chodzi o zakaźność i zjadliwość” – zaznaczył Adam Niedzielski.

Minister odpowiedział także na pytanie dotyczące ewentualnych zmian w obecnych obostrzeniach po 31 stycznia, czyli po dniu do którego wg aktualnego rozporządzenia obowiązują aktualne restrykcje. Adam Niedzielski podkreślił, że 31 stycznia to data umowna. „Jeżeli sytuacja będzie się pogarszać, to oczywiście te restrykcje mogą zostać zaostrzone o wiele wcześniej” – powiedział szef MZ.

Źródło: money.pl

Zobacz również: