problem z lekami

Niepokojące informacje napływają z polskich aptek. Farmaceuci donoszą, iż coraz częściej na aptecznych półkach brakuje niektórych rodzajów leków. Dodajmy, że chodzi o preparaty dostępne na receptę. Czy Polacy mają się czego obawiać? Z zakupem których konkretnych medykamentów możemy mieć problem?

Takich problemów z dostępnością leków nie było od kilku kwartałów

Jeden z serwisów internetowych, zajmujący się przekazywaniem informacji o lekach oraz o ich cenie i dostępności w poszczególnych punktach sprzedaży, opublikował właśnie niepokojący raport. Okazuje się, iż w polskich aptekach zaczyna brakować niektórych medykamentów.

Autorzy wspomnianego raportu podkreślają, iż sytuacja dotyczy preparatów na receptę. „W środku czwartej fali pandemii sytuacja dotycząca dostępności jest coraz gorsza” – przeczytamy w analizie. Dodajmy, iż z raportu wynika, iż w tej chwili jest kłopot z zakupem 25 kluczowych leków.

O tym, iż problem jest naprawdę poważny świadczy fakt, iż aktualnie liczba niedostępnych preparatów aptecznych zwiększyła się w porównaniu ze stanem sprzed kilku miesięcy. „Ta lista braków jest najdłuższa od kilku kwartałów” – podali twórcy raportu. Dodajmy, iż w październiku występował problem z dostępnością 18 najważniejszych leków. Zatem lista wydłużyła się o 7 kolejnych medykamentów.

Z pewnością niejeden z nas zastanawia się, o które produkty chodzi. „W aptekach brakuje heparyn drobnocząsteczkowych, leków przeciwzakrzepowych, które stały się krytyczne po włączeniu ich do zaleceń dla leczenia COVID-19 u niektórych pacjentów. Brakuje również wziewnego budezonidu i antybiotyków w formie zawiesin. To najbardziej palące z punktu widzenia pacjentów i aptekarzy braki” – wymieniają autorzy opracowania.

Trzeba odnotować, iż poza wspomnianymi wyżej lekami, coraz częściej w aptekach występują braki także m.in. z płynnym medykamentem doustnym z przeciwhistaminową klemastyną. Specyfik wykorzystuje się przede wszystkim w przypadku alergii skórnych oraz w zwalczaniu objawów alergicznego nieżytu nosa (kichanie, świąd, łzawienie oczu). „Po preparat często sięgają pediatrzy” – dodają twórcy raportu.

Miejmy nadzieję, że niebawem sytuacja ulegnie poprawie. W końcu ludzkie zdrowie jest najważniejsze, a żeby o nie odpowienio dbać niejednokrotnie należy siegać po specyfiki, które zapisują medycy.

Źródło: Business Insider, gdziepolek.pl

Zobacz również: