księża

Wielu wierzących Polaków zastanawia się, czy po tegorocznych Świętach Bożego Narodzenia, księża będą chodzić po kolędzie. Zaskakującą decyzję w sprawie odwiedzin duszpasterskich wydała właśnie jedna z kurii. 

Kolęda tylko z paszportem covidowym

Coraz bliżej do Świąt Bożego Narodzenia, a co za tym idzie do odwiedzin duszpasterskich w domach wiernych. Wielu zastanawia się czy, a jeśli tak, to w jaki sposób odbędzie się w tym roku kościelnym popularna kolęda.

Przypomnijmy, że kolęda w 2021r. została niejako storpedowana przez pandemię koronawirusa. Polskie parafie nie miały możliwości jej przeprowadzenia w tradycyjnej formie. W większości, ze względów bezpieczeństwa, wizyty duszpasterskie zostały odwołane. Niektórzy księża zdecydowali się na inne rozwiązania. Niejednokrotnie kapłani spotykali się ze swoimi parafianami na dworze, np. przy furtkach domów. Właśnie w takich okolicznościach duchowny błogosławił wiernych, a także przeprowadzał z nimi krótką rozmowę.

Niewątpliwie sytuacja pandemiczna w naszym kraju jest na tyle trudna, że tegoroczne wizyty proboszczów i wikariuszy w domach wiernych znowu stoją pod znakiem zapytania. Niektóre parafie kolejny raz zrezygnowały z tradycyjnego spotkania z mieszkańcami. Nieco inaczej przedstawia się sytuacja w Elblągu.

Otóż biskup elbląski Jacek Jezierski, chce dać mieszkańcom możliwość sprawdzenia, czy przychodzący do nich na kolędę ksiądz ma aktualny certyfikat zaszczepienia. Z tego powodu, kapłan powinien mieć przy sobie paszport covidowy. „Przyjmujący księdza mają prawo upewnić się, czy ich duszpasterz jest zaszczepiony. Dlatego ksiądz powinien mieć ze sobą paszport covidowy. Wierni mogą odmówić wizyty kolędowej w przypadku niezaszczepienia księdza” – wyjaśnił biskup Jezierski na stronie internetowej diecezji elbląskiej.

Pozostałe zalecenia bp Jezierskiego

Oprócz weryfikacji certyfikatu covidowego, biskup zaleca, aby w kolędzie udział brał tylko ksiądz i domownicy. Zapewne chodzi tutaj o ministrantów, którzy tradycyjnie uczestniczyli w odwiedzinach duszpasterskich razem z duchownym. Zdaniem bp Jezierskiego, to rozwiązanie pomoże zminimalizować ryzyko rozpowszechniania się koronawirusa. Istotne są także zachowanie obowiązkowego dystansu społecznego oraz noszenie maseczki.

Oczywiście rodzi się pytanie, jak na takie słowa bp elbląskiego zareagują księża. Czy kapłani diecezjalni podprządkują się wytycznym swojego zwierzchnika? Czas pokaże.

Na koniec warto podkreślić, iż wg biskupa diecezji elbląskiej, nie należy piętnować osób, które w obecnej sytaucji boją się przyjąć duszpasterza w swoim domu. „Nieprzyjęcie wizyty kolędowej w czasie pandemii nie może być rozumiane jako zrywanie więzi z parafią oraz jej duszpasterzami” – zaznaczył Jezierski.

Źródło: o2.pl

Zobacz również: