szczepionki

Kolejne dość ciekawe wyniki badań na temat szczepionek na koronawirusa. Niedawno Mateusz Morawiecki mówił o ile spada ryzyko zgonu wskutek COVID-19 dla osób w pełni zaszczepionych. Teraz skuteczności szczepionek po określonym czasie przyjrzeli się naukowcy z Włoch. Wyniki badań dają do myślenia.

Jak wygląda skuteczność szczepionki po pięciu miesiącach?

Włoski Instytut Służby Zdrowia podobnie, jak większość resortów zdrowia na świecie, w tym polskie Ministerstwo Zdrowia apeluje o trzecią, przypominającą dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi. To ona w znaczącym stopniu zapobiega ciężkiemu przebiegowi choroby, kiedy zmagamy się z czwartą falą koronawirusa. Zwłaszcza wtedy, kiedy dwie pierwsze dawki straciły na skuteczności. Włosi opublikowali interesujące dane na ten temat.

Jak przekazał Włoski Instytut Służby Zdrowia, po pięciu miesiącach od momentu przyjęcia drugiej dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi, średnia ochrona przed zakażeniem COVID-19 spada z 74% aż do 39%. To dlatego tak ważna jest trzecia dawka, tzw. dawka przypominająca.

„Skuteczność w zapobieganiu ciężkiemu przebiegowi COVID-19 u osób zaszczepionych w ostatnich pięciu miesiącach wynosi 93 procent.” – dodają Włosi. Mamy więc kolejny dowód na to, że warto się szczepić.

źródło: Interia, PAP

  1. Koszmarny wypadek. Wśród poszkodowanych także dzieci
  2. Tusk zawiódł. Mocne słowa jego kolegów. „Znowu jest tak, jak było”
  3. Potężny wybuch w obozie dla uchodźców. Jest wielu rannych

Zobacz również: