koronawirus deltokron

Coraz więcej wskazuje na to, że pandemia koronawirusa, z którą obecnie się zmagamy nie jest pierwszą i ostatnią, jaka może nas czekać w najbliższym czasie. Co gorsza, każda kolejna może być jeszcze bardziej tragiczna w skutkach. Szczegóły wyjawili eksperci, którzy współtworzyli szczepionki przeciwko koronawirusowi.

Będzie kolejna pandemia i w dodatku dużo groźniejsza? Na to wygląda

Sarah Gilbert to znana profesor Uniwersytetu Oksfordzkiego, która brała udział przy tworzeniu szczepionki przeciwko koronawirusowi firmy AstraZeneca. Gościła właśnie na antenie BBC, gdzie podzieliła się z widzami niepokojącymi prognozami. „Kolejna pandemia może być jeszcze bardziej zaraźliwa lub śmiertelna, a nawet spełniać oba te warunki.” – przyznała Sarah Gilbert.

Jednocześnie Gilbert zaznacza, że do skutecznej walki z kolejnymi pandemiami konieczne jest zwiększenie nakładów sił i nakładów finansowych na przeciwdziałania chorobom, które w przyszłości na masową skalę mogą dotknąć ludzkość.

Jednocześnie Sarah Gilbert podkreśliła, że wciąż w stu procentach nie wiadomo, jak szczepionki radzą sobie z nowo wykrytym wariantem koronawirusa, określanym Omikronem. „Nowy wariant zawiera inne zmiany, które mogą oznaczać, że przeciwciała wywoływane przez szczepionki lub przez poprzednie zakażenie innym wariantem tego wirusa mogą być mniej skuteczne w zapobieganiu infekcją Omikronem.” – analizuje jej słowa portal Interia, powołując się na doniesienia Polskiej Agencji Prasowej.

źródło: BBC, Interia, PAP

Zobacz również: