Andrzej Duda
fot. Jakub Szymczuk, KPRM

Prezydent RP podjął kolejną istotną decyzję w sprawie kryzysu na granicy polsko-białoruskiej. Chodzi o ważne postanowienie, które wydał Andrzej Duda. Tym samym, Polska przyjęła wsparcie ze strony dwóch europejskich krajów. O jaką pomoc konkretnie chodzi?

Andrzej Duda wyraził zgodę na pobyt obcych wojsk w naszym kraju

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej nadal jest napięta. Świadczy o tym fakt, iż od początku trwania kryzysu migracyjnego Straż Graniczna udaremniła już blisko 40 tysięcy prób nielegalnego przedostania się na terytorium Polski. Warto dodać, iż zdecydowanie najwięcej takich prób imigranci podjęli w październiku.

Zdając sobie sprawę z istniejących zagrożeń, Andrzej Duda podjął ważną decyzję. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Paweł Soloch przekazał, iż głowa państwa wydała postanowienie, które ma polepszyć sytuację na terenach przygranicznych. O co dokładnie chodzi?

Mianowicie Andrzej Duda wyraził zgodę na pobyt w naszym kraju żołnierzy z Wielkiej Brytanii oraz Estonii. Zagraniczni wojskowi mają wspomóc polskie służby w działaniach na terenach przygranicznych z Białorusią.

Warto dodać, iż postanowienie wydane przez głowę państwa umożliwi przyjazd nawet 155 brytyjskim żołnierzom oraz 150 estońskim wojskowym. Polskie służby będą wspierane przez zagraniczne komponenty aż do 30 kwietnia przyszłego roku.

Jeśli mowa o konkretnych zadaniach, to Brytyjczycy i Estończycy udzielą polskim służbą wsparcia inżynieryjnego i rozpoznawczego w trakcie przeprowadzanych operacji przy granicy z Białorusią.

Co ciekawe, rządy obu państw już wcześniej wyraziły gotowość wsparcia Polski. Brytyjczycy zadeklarowali pomoc przy budowie ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej. Natomiast estońskie władze chciały wysłać na tereny przygraniczne 100 wojskowych ze wsparciem w postaci dronów.

Kończąc zauważmy, iż postanowienie Andrzeja Dudy to kolejne działanie, które ma na celu poprawę bezpieczeństwa naszego kraju. Wcześniej prezydent podpisał nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej. Zgodnie z tym dokumentem, od 1 grudnia br. do 1 marca 2022 r. przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Zakaz ten nie dotyczy m.in. mieszkańców czy miejscowych przedsiębiorców.

Źródło: Twitter, Poinformowani.pl

Zobacz również: