wypłaty wstrzymane przez Polski Ład

Ta wiadomość nie ucieszy Polaków. Właśnie pojawiły się doniesienia, iż wypłaty dla milionów Polaków mogą być zagrożone. Wszystkiemu ma być winien rządowy program Polski Ład. 

Firmy mogą mieć spory problem z wypłatami wynagrodzeń swoim pracownikom

Przypomnijmy, iż program rządu został stworzony po to, aby wesprzeć Polaków w niezwykle trudnym okresie jaki mamy obecnie. „Polski Ład to plan odbudowy polskiej gospodarki po pandemii COVID-19. Ma zmniejszyć nierówności społeczne i stworzyć lepsze warunki do życia dla wszystkich obywateli” – twierdzą jego inicjatorzy.

Tymczasem według znanego, ogólnopolskiego dziennika, już na samym starcie może on przysporzyć sporo problemów firmom. Warto zaznaczyć, iż dość spore zmiany podatkowe mają zacząć obowiązywać już od 1 stycznia 2022 roku. Z tego powodu, wypłaty pensji za grudzień będzie trzeba rozliczyć zgodnie z nowymi zasadami. Jednakże okazuje się, iż jest ogromny kłopot z dostosowaniem programów płacowych do zmodyfikowanych przepisów.

Całą sprawę dokładnie wyjaśniła Alicja Borowska-Woźniak z biura rachunkowego ASCS-Consulting. „Zdecydowana większość naszych klientów wypłaca pensje za grudzień na początku stycznia. Muszą je rozliczyć już zgodnie z Polskim Ładem. A producenci programów księgowych uprzedzają, że mogą nie zdążyć z wprowadzeniem zmian” – podkreśliła ekspertka.

O ogromnej skali czekających nas zmian, które związane są z wprowadzeniem nowego programu rządowego, mówią również doradcy podatkowi. „Nowa kwota zmniejszająca PIT, skomplikowane wzory na ulgę dla klasy średniej, zakaz odliczania składki zdrowotnej” – wymienił Artur Kowalski. W związku z powyższym, u wielu zwykłych Polaków pojawia się naturalna obawa, czy aby na pewno w styczniu otrzymają swoje wypłaty za grudzień.

Na szczęście jest wyjście z tej trudnej sytuacji. Jeśli pracodawca przewiduje, iż może mieć kłopot z programami księgowymi, warto aby rozważył wcześniejsze wypłaty pensji. Krótko mówiąc, wynagrodzenie za grudzień może wypłacić pod koniec tego miesiąca, a nie na początku stycznia 2022 roku. Tym samym, będzie mógł się rozliczyć jeszcze na starych zasadach. Co ważne, kodeks pracy nie zabrania tego typu działań.

Źródło: Fakt, gov.pl

Zobacz również: