GIS

Główny Inspektor Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące popularnej wędliny. Sprawa jest dość poważna, gdyż w produkcie wykryto niebezpieczną bakterię salmonelli. Oto szczegóły komunkatu wydanego przez GIS.

Popularna wędlina wycofana z rynku. GIS ostrzega przed jej spożywaniem

Główny Inspektor Sanitarny opublikował dziś nowe ostrzeżenie dotyczące żywności. Dokładnie rzecz biorąc, chodzi o popularną wędlinę. „Ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności: Wykrycie obecności bakterii Salmonella spp. w jednej partii produktu pn. Kiełbasa surowa metka tatarska, 170 g” – przeczytamy na stronie GIS.

Jak dowiadujemy się z dalszej części komunikatu, pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej stwierdzili obecności bakterii salmonella w surowej metce tatarskiej. Warto dodać, iż pałeczki salmonelli wykryto tylko w jednej partii wspomnianego już produktu.

Ozcywiście służby przekazały szczegółowe informacje dotyczące skażonej partii popularnej wędliny. „Produkt – Kiełbasa surowa metka tatarska, 170 g Numer partii: 0211101071 Termin przydatności do spożycia: 01.12.2021 Producent: „PROSIACZEK” Sp. z o.o., Krąplewice 34, 86-131 Jeżewo, weterynaryjny numer identyfikacyjny 04140224” – dowiadujemy się z ostrzeżenia.

Czym grozi spożycie skażonej wędliny? Otóż jak wyjaśnia GIS, konsumpcja kiełbasy z bakteriami salmonelli może prowadzić do choroby zwanej salmonellozą. W początkowym stadium mamy do czynienia z dość ostrymi objawami takimi jak: gorączka, ból brzucha, biegunka, nudności i czasami wymioty. Zazwyczaj pierwsze symptomy pojawiają się około 6 – 72 godzin po zakażeniu się bakterią. Sama choroba trwa mniej więcej od 2 do 7 dni.

Salmonelloza jest niebezpieczna zwłaszcza dla dzieci i pacjentów w podeszłym wieku. Wydaje się, iż jest to związane z tym, iż choroba może powodować spore odwodnienie, które w niektórych przypadkach może zagrozić nawet życiu chorego.

Na koniec warto wspomnieć o działaniach podjętych przez GIS i samego producenta skażonej kiełbasy. „29 listopada 2021r. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Świeciu wydał Decyzję wstrzymującą produkcję surowych wyrobów mięsnych gotowych do spożycia. Zakład „PROSIACZEK” Sp. z o.o., Krąplewice 35, 86-131 Jeżewo wszczął procedurę wycofywania towaru z rynku” – poinformowały służby. Poza tym, Główny Inspektor Sanitarny przestrzega konsumentów przed spożywaniem produktów z partii objętej komunikatem.

Źródło: GIS

Zobacz również: