szczepienia dzieci
Foto: zdjęcie ilustracyjne

Na tę decyzję wielu czekało z niecierpliwością. Niebawem ruszą szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat przeciwko COVID-19. To ważna informacja zważywszy, iż liczba zakażeń wzrasta z każdym dniem.

Szczepienia dzieci będą przeprowadzane także w Polsce

Pandemia rozszalała się na dobre. Z dnia na dzień przybywa chorych na COVID-19. Niestety, przyrost ten jest dość gwałtowny. Resort zdrowia szacuje, iż kulminacja czwartej fali zachorowań nastąpi jeszcze w tym lub ewentualnie w przyszłym tygodniu.

W tym kontekście, najnowsze wieści powinny nas ucieszyć. Właśnie pojawiła się wiadomość, iż Europejska Agencja Leków pozytywnie zarekomendowała podawanie szczepionki Comirnaty, opracowanej przez Pfizer/BioNTech, dzieciom w wieku 5-11 lat. Czy to oznacza, że szczepienie dzieci przeciw COVID-19 będzie możliwe? Jeśli tak, to czy polskie władze zdecydują się na podawanie popularnego Pfizera najmłodszym Polakom?

Otóż, aby szczepienie dzieci w grupie wiekowej 5-11 lat było w ogóle możliwe, Komisja Europejska musi wydać pozwolenie na dopuszczenie specyfiku do obrotu. Wydaje się jednak, iż to tylko formalność i niebawem kolejna grupa dzieciaków będzie mogła być zaszczepiona przeciw koronawirusowi.

Przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia przekazał, iż szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat będą odbywać się także w naszym kraju. „Szczepienia przeciw COVID-19 dzieci w wieku od 5 do 11 lat ruszą w Polsce w grudniu”, „Mamy zakontraktowane już na grudzień 1,1 mln dawek. Liczymy, że najpóźniej do połowy grudnia dotrą i będziemy mogli rozpocząć szczepienie. Prowadzimy jednak rozmowy, by stało się to szybciej” – wyjaśnił rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz.

Na koniec warto podkreślić, iż szczepionka opracowana przez Pfizer/BioNTech jest z powodzeniem stosowana w wielu krajach na świecie. Jak na razie specyfik podawany jest dorosłym oraz dzieciom od 12 roku życia. Jednakże od grudnia tego roku ma się to zmienić. Comirnaty będzie dostępna także dla młodszych dzieci.

Co sądzicie o decyzji Europejskiej Agencji Leków? Uważacie, iż szczepienie dzieci w wieku 5-11 lat jest dobrym pomysłem? Zamierzacie zaszczepić swoje pociechy? Czekamy na Wasze opinie w tym temacie.

Źródło: Super Express, PAP

Zobacz również: