Donald Tusk kontra TVP

Różne już scenariusze pisało polityczne życie w Polsce. I wygląda na to, że już wkrótce Prawo i Sprawiedliwość może mieć naprawdę twardy orzech do zgryzienia. Czy Donald Tusk zostanie premierem Rzeczypospolitej Polskiej. Jak czytamy w „Gazecie Wyborczej”, jego szanse rosną, a wszystko za sprawą dość nieoczywistego scenariusza.

Czy Donald Tusk wróci do władzy?

Taki scenariusz jest coraz bardziej prawdopodobny. Wszystko za sprawą wyników, które znajdujemy w najnowszym sondażu Kantar na zlecenie „Gazety Wyborczej”. I o ile Prawo i Sprawiedliwość jest wciąż liderem poparcia wśród Polaków. Partia Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na 30% głosów, druga Platforma Obywatelska na 24%, a trzecia Polska 2050 Szymona Hołowni na niespełna 24% głosów.

Niemniej jednak dla PiS-u rysuje się też niezbyt optymistyczny scenariusz. Jeśli Donald Tusk i Szymon Hołownia znajdą porozumienie, to w przypadku utworzenia wspólnej listy w wyborach parlamentarnych, pokonają Prawo i  Sprawiedliwość.

Wówczas Premierem Rzeczypospolitej Polskiej zostałby zapewne Tusk, a wicepremierem Hołownia. Zasadnicze pytanie wydaje się takie, czy Hołownia będzie w stanie ustąpić ze swoimi ambicjami. Na ten moment sondaż Kantar dla „GW” jasno wskazuje, że wspólny start Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050 zagwarantować może im poparcie rzędu aż 39%.

Drugie Prawo i Sprawiedliwość mogłoby liczyć wówczas jedynie na 28% głosów. Dzięki temu Platforma Obywatelska i Polska 2050 zdobyłaby w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej większość mandatów.

źródło: Gazeta Wyborcza, Kantar

Zobacz również: