Adam Niedzielski
Youtube, fotomontaż

Jeśli jeszcze nie zdecydowałeś się na szczepienie przeciw COVID-19, to niebawem może spotkać Cię przykra niespodzianka. Głos w sprawie zabrał m.in. minister zdrowia Adam Niedzielski. Oto z jakimi konsekwencjami niedługo być może będą musieli się liczyć niezaszczepieni.

Posłowie PiS przedstawili nowe rozwiązania prawne

Właśnie pojawiła się informacja, iż w dniu dzisiejszym rozpoczną się prace nad ustawą, która zezwoli pracodawcy sprawdzić, czy jego podwładny jest zaszczepiony czy też nie. Projekt stosownego dokumentu przygotowała grupa posłów PiS.

Orędownikiem rozwiązania tego typu był sam minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef resortu mówił o pracach nad ustawą już kilkukrotnie. W końcu okazało się, że to posłowie, a nie rząd stworzyli stosowny projekt. „Mamy w zanadrzu co najmniej jedno rozwiązanie w postaci projektu ustawy, która ma dać pracodawcom możliwość weryfikowania, czy pracownik jest zaszczepiony. To jest bardzo dobre rozwiązanie” – stwierdził na początku listopada przedstawiciel rządu.

O konkretnych zapisach, które mają znaleźć się w przygotowywanej ustawie, opowiedział wnioskodawca projektu poseł Czesław Hoc. „Przedsiębiorca będzie mógł poprosić o certyfikat zaszczepienia pracownika i jeśli nie będzie pracownik zaszczepiony, to będzie mógł zreorganizować pracę, np. przenieść takiego pracownika do działu tam, gdzie nie będzie miał styczności z klientami” – wyjaśnia Hoc.

Warto zwrócić uwagę, iż w część projektu poselskiego została poświęcona podmiotom leczniczym. „Szef każdego podmiotu leczniczego, np. hospicjum, będzie mógł dać zarządzenie o obowiązku zaszczepienia swojego pracownika” – powiedział wnioskodawca. Poseł PiS zaznaczył, iż pracodawca będzie mógł zwolnić z pracy niezaszczepionego pracownika danej jednostki leczniczej.

Zdaniem Czesława Hoca jest jeden istotny element proponowanego rozwiązania prawnego. Chodzi o szansę dla firm na zwolnienie z przestrzegania surowych antycovidowych restrykcji. „Jeśli przedsiębiorstwo wykaże certyfikat, że całe przedsiębiorstwo, wszyscy pracownicy są zaszczepieni, uzyska specjalny przywilej – nie będą go dotyczyć żadne restrykcje” – podkreślił wnioskodawca.

Adam Niedzielski zabrał głos w sprawie inicjatywy poselskiej

Kiedy ustawa może wejść w życie? Otóż poseł PiS ma nadzieję, iż akt prawny będzie procedowany już na posiedzeniu Sejmu 1-2 grudnia. Oczywiście projekt musi być jeszcze omówiony m.in. na sejmowej Komisji Zdrowia. „Dzisiaj będzie prawdopodobnie podany do laski marszałkowskiej” – dodał Hoc.

Całą sytuację skomentował Adam Niedzielski. „Dziękuję posłom Czesławowi Hocowi i Pawłowi Rychlikowi za wsparcie za wsparcie inicjatywy polskich przedsiębiorców. Projekt ustawy daje pracodawcom narzędzie do niwelowania zagrożeń epidemicznych i tym samym nieprzerwanego prowadzenia działalności” – podsumował szef MZ.

Źródło: Polsat News, Twitter

Zobacz również: