podpalenie taksówka
policja.pl, fotomontaż

Stróże prawa będą mieli ręce pełne roboty. Policja zapowiada, iż powinniśmy przygotować się na wzmożone kontrole. Warto zauważyć, iż dotkną one obszar całego kraju. Oto szczegóły akcji zaplanowanej przez organy ścigania.

Policja dokładnie skontroluje pojazdy. Uwagę zwróci zwłaszcza na jeden element

Zapowiadane przez policję masowe kontrole związane są z akcją „Twoje światła  – nasze bezpieczeństwo”. Co ciekawe, zaplanowano ją na cztery dni. Pierwszy z nich odbył się 23 października. Kolejny czeka nas już w sobotę 6 listopada. Natomiast dwa kolejne dni przypadną 20 listopada oraz 4 grudnia.

Warto podkreślić, iż w ramach akcji policja podjęła współpracę z diagnostami samochodowymi. Inicjatywa daje kierowcom możliwość dokonania bezpłatnej kontroli i ustawienia świateł w pojazdach. Trzeba jednak zaznaczyć, iż nie wszystkie stacje diagnostyczne przyłączyły się do akcji. Listę miejsc, w których możemy skorzystać z darmowych usług, odnajdziemy na stronie internetowej Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów.

Oczywiście zadaniem funkcjonariuszy będzie kontrola świateł w pojazdach. A przyznać trzeba, że temat jest niezwykle aktualny. Według statystyk, kłopot z tym elementem ma przynajmniej połowa samochodów jeżdżących po polskich drogach. Na czym konkretnie polega problem? Otóż światła są niewłaściwie ustawione i niewystarczająco wydajne.

W tym miejscu warto przytoczyć wyniki badań przeprowadzonych przez Instytut Transportu Samochodowego na ulicach Warszawy w 2013 r. Okazuje się, iż tylko 45 procent aut ma światła, które spełniają minimum wymagań prawnych. Zatem policja będzie miała co sprawdzać. Dodajmy, iż wykrycie przez funkcjonariuszy nieprawidłowości może zakończyć się mandatem oraz zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Niewątpliwie temat świateł jest istotny zwłaszcza o tej porze roku, kiedy szybciej robi się ciemno. Jadąc pojazdem z nieodpowiednio ustawionymi światłami możemy oślepiać innych uczestników ruchu, a także zdecydowanie osłabiać naszą widoczność. Niejednokrotnie z tego powodu dochodzi do potrąceń pieszych, czy też zderzeń z przeszkodami na drodze.

Źródło: Wp.pl

Zobacz również: