emeryci

Pod koniec października ruszyły wypłaty 14. emerytury. Niewątpliwie na ten moment czekali emeryci w całym kraju. Tymczasem, pojawiły się niepokojące informacje, iż pieniądze seniorów są zagrożone.

Emeryci znaleźli się na celowniku oszustów

Zgodnie z obietnicami rządzących, do polskich seniorów mają trafić dodatkowe pieniądze. Pod koniec ubiegłego miesiąca ruszyła wypłata 14. emerytury. Przypomnijmy, iż dodatkowe środki, wpływają na konta emerytów razem ze standardowymi świadczeniami wypłacanymi przez ZUS. Zatem pierwsze „czternastki” są już w portfelach najstarszych Polaków.

Niestety, wraz z akcją wypłat 14. emerytur uaktywnili się przestępcy. Oszuści próbują wyłudzić dane świadczeniobiorców ZUS. Emeryci powinni uważać, gdyż mogą również stracić swoje pieniądze.

Z jakiego sposobu najczęściej korzystają naciągacze? Otóż oszuści dzwonią do emerytów i przedstawiają się jako pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W ten sposób próbują wyłudzić dane niczego nieświadomych seniorów.

Sprawa jest na tyle poważna, że głos w sprawie wyłudzeń zabrała minister rodziny Marlena Maląg. Na antenie TVP Info szefowa resortu zaapelowała, aby emeryci nie ufali osobom, które dzwonią do nich podając się za przedstawicieli Zakładu.

Minister podkreśliła, iż najstarsi Polacy powinni uważać na rzekome telefony z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Marlena Maląg tłumaczyła, iż oszuści próbują podszywać się pod fikcyjnych urzędników. Przestępcy oferują starszym osobom pomoc przy wypełnieniu wniosków. Szefowa resortu rodziny zwróciła uwagę, iż 14 emerytura jest przyznawana z urzędu i seniorzy nie muszą wypełniać żadnego formularza. „Zakład Ubezpieczeń Społecznych (…) w terminie pobierania renty, czy emerytury wypłaca czternastą emeryturę” – zaznaczyła Maląg.

Na koniec warto wspomnieć, iż 14 emerytura przysługuje blisko 8 milionom polskich seniorów. „Większość dostanie emerytury w pełnej wysokości, czyli brutto 1250,88 zł, a w mechanizmie złotówka za złotówkę blisko 1,2 mln emerytów” – tłumaczyła minister rodziny. Niewątpliwie „czternastka” to potrzebne wsparcie dla najstarszych Polaków, którzy często ledwo wiążą koniec z końcem.

Źródło: Fakt, TVP Info

Zobacz również: