nauczyciele

Niebawem niezaszczepieni Polacy stracą świadczenia wypłacane przez ZUS? Czy Polska pójdzie śladem Niemiec i nałoży na antyszczepionkowców poważne restrykcje? Eksperci nie mają wątpliwości co powinien zrobić polski rząd.

Niezaszczepieni powinni być bardziej zmobilizowani

Liczba zakażeń w naszym kraju systematycznie rośnie. Okazuje się, iż nieco ponad 46% w pełni zaszczepionych Polaków to zbyt mało, by mogła się wykształcić odporność populacyjna. „Sami jesteśmy sobie winni. To smutne, że musimy ponownie przechodzić przez ten dramat, choć mamy pod ręką skuteczną broń przeciw pandemii, jaką jest szczepienie” – uważa wirusolog dr Tomasz Dzieciątkowski.

Zdaniem niektórych specjalistów, rząd powinien bardziej zmobilizować niezaszczepionych do przyjęcia preparatu przeciwko COVID-19. Mało tego, pojawiają się głosy o podjęciu dość drastycznych kroków wobec antyszczepionkowców. Wspomniany dr Tomasz Dzieciątkowski twierdzi, iż rządzący powinni zdecydować się na rozwiązania, które już sprawdziły się chociażby w Niemczech lub Francji.

O co dokładnie chodzi wirusologowi? Mianowicie, osoby, które nie przyjęły szczepionki przeciwko COVID-19 utraciłyby prawo do świadczeń z ZUS. „We Francji, po zapowiedzi restrykcji dla niezaszczepionych, drastycznie wzrosła liczba tych, którzy się zaszczepili. Niemcy nie wypłacają zasiłku chorobowego osobom uchylającym się do szczepień. A w Polsce? Potrzeba nam podobnych, bardziej restrykcyjnych rozwiązań, które zmotywują Polaków” – wyjaśnia doktor.

Co ciekawe, podobne postulaty pojawiły się już w maju, kiedy to członkowie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego postulowali, aby wypłatę 500+ czy 14. emerytury wstrzymać w przypadku niezaszczepionych.

Resort komentuje kontrowersyjne rozwiązania

Pomysły pomysłami, ale ostateczna decyzja zależy oczywiście od władz. Dziennikarze jednego z portali zapytali przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, czy ktoreś z tych kontrowersyjnych rozwiązań jest w ogóle brane pod uwagę. „Ministerstwo Zdrowia monitoruje sytuację sanitarno-epidemiczną i jeśli zajdzie taka konieczność, zostaną wprowadzone dodatkowe zasady bezpieczeństwa. Ewentualne obostrzenia będą wprowadzane na poziomie powiatów, w których będzie najwięcej nowych zakażeń i hospitalizacji. O wszelkich decyzjach związanych z wprowadzaniem nowych obostrzeń będziemy informowali na bieżąco” – wyjaśniła Katarzyna Kubicka-Żach z zespołu prasowego Ministerstwa Zdrowia.

Wróćmy jednak do Niemiec i Francji. W tym pierwszym kraju, od 1 listopada niezaszczepieni nie dostaną zasiłku chorobowego. Według niemieckiego ministra Jensa Spahna, nie może być tak, że osoby, które przyjęły szczepionkę, płacą za tych, którzy tego nie zrobili. Z kolei we Francji liczba szczepień drastycznie wzrosła, kiedy w połowie lipca prezydent Emmanuel Macron zapowiedział, że tzw. certyfikat szczepień będzie obowiązywał od sierpnia w restauracjach, barach czy kinach, teatrach oraz na stadionach.

Źródło: money.pl

Zobacz również: