1 listopada Wszystkich Świętych

Afera przed Wszystkimi Świętymi. Parafianie i wszystkie osoby, odwiedzające groby bliskich na cmentarzu w Brzezinach (województwo łódzkie) są zbulwersowani. Wszystko przez ogłoszenie, które pojawiło się na cmentarzu. Mówią wprost, że to zemsta kurii i działanie wymierzone przeciwko nim.

Afera na cmentarzu. Ludzie nie kryją oburzenia

Wszystko wydarzyło się tuż przed Wszystkimi Świętymi. Na cmentarzu pojawiło się tajemnicze ogłoszenie, którego autorem jest Archidiecezja Łódzka. Kuria domaga się likwidacji ławek, które stoją przy grobach. Ale to jeszcze nie wszystko. Rzeczony zarządca cmentarza nie zgadza się także na utwardzanie terenu wokół pomników. Usunięte mają zostać zatem… kostki brukowe otaczające groby zmarłych.

„Choć ławki przy grobach na cmentarzu w Brzezinach stoją od lat, to teraz mają być zlikwidowane.” – słyszymy w specjalnym materiale Wirtualnej Polski. „Kto to w ogóle wymyślił? Komu te ławki przeszkadzają” – oburza się jeden z mężczyzn.

Oburzonych osób jest zdecydowanie więcej, a decyzja Archidiecezji Łódzkiej zupełnie niezrozumiała. „Pomsta do Nieba! Dlaczego akurat w Brzezinach nie może być ławek przy grobach? (…)” – komentuje jedna z miejscowych parafianek. Inne osoby dodają, że ławki na cmentarzu w niektórych miejscach stoją już ponad 40 lat i nikomu nie przeszkadzały. Aż do teraz.

Jeszcze ostrzejsze słowa wypowiada Sławomir Pawlik, który zainicjował akcję „Stop Cmentarnemu Wyzyskowi”. „Jest to zemsta kurii, dlatego że mieszkańcy zdecydowali się wystąpić sądowo przeciwko instytucji Kościoła w kwestii wyzysku” – mówi, cytowany przez Wirtualną Polskę.

Dziennikarze portalu internetowego próbowali ustalić, czym jest podyktowana taka decyzja Archidiecezji Łódzkiej. Rozmowy odmówił rzecznik kurii. W rozmowie z TVN24 zasłania się regulaminem cmentarza, który ma już obowiązywać od bardzo dawna. Problem jednak w tym, że od kilkudziesięciu lat ławki czy kostka brukowa nikomu nie przeszkadzała. Do teraz.

Ciekawe jest też to, że Archidiecezja Łódzka zarządza kilkunastoma cmentarzami. Ogłoszenie o likwidacji ławek i kostki brukowej pojawiło się wyłącznie w Brzezinach. Mieszkańcy są pewni, że to zemsta kurii. Za to, że wystąpili przeciwko niej na drogę sądową o wyzysk na cmentarzu. Wszystko miało miejsce po tym, jak kilka lat temu jeden z mieszkańców za pochówek bliskiego musiał zapłacić… 5 tysięcy złotych.

źródło: Wirtualna Polska

Zobacz również: