Paweł Zalewski opuszcza Platformę Obywatelską

Choć można rzec, że prawie wiadome było o tym od dawna, to dopiero teraz stało się faktem. Ważny polityk opuszcza okręt pod nazwą Platforma Obywatelska. Ostatnie słowa skierował w stronę przewodniczącego Platformy Obywatelskiej, Donalda Tuska.

Paweł Zalewski opuszcza Platformę Obywatelską. To jest już koniec, nie ma już nic

„Poseł na Sejm I, V, VI i IX kadencji, poseł do Parlamentu Europejskiego VII kadencji. (za Wikipedią)” – to stanowiska piastowane przez Pawła Zalewskiego, od wielu lat nieodłącznie kojarzonego z Platformą Obywatelską. Przez wiele osób uważany był za jedną z ważniejszych postaci konserwatywnej części PO.

Dokładnie pięć miesięcy temu Paweł Zalewski wraz z Ireneuszem Rasiem zostali wykluczeni z Platformy Obywatelskiej. Ich sprawa była jednak w „zawieszeniu”. Otóż i Zalewski i Raś postanowili odwołać się od tej decyzji do Sądu Koleżeńskiego partii. Teraz jednak Paweł Zalewski zmienił zdanie. Wycofał odwołanie i oficjalnie poinformował o opuszczeniu szeregów Platformy Obywatelskiej. Zwrócił się przy tym do kolegów i koleżanek oraz do Donalda Tuska.

„Drodzy członkowie i wyborcy Platformy Obywatelskiej, po pięciu miesiącach od wykluczenia mnie z Platformy Obywatelskiej przez Zarząd Krajowy, postanowiłem wycofać moje odwołanie do Sądu Koleżeńskiego od tej decyzji. Chcę podziękować Wam, za zaufanie i życzliwość, którą czułem na każdym kroku mojej działalności. Wasze zaangażowanie w obronę wspólnych wartości dawało mi motywację w szczególnie trudnych, ostatnich latach.” – napisał Paweł Zalewski w liście do kolegów i koleżanek z Platformy Obywatelskiej, cytowanym przez Polską Agencję Prasową. Zwrócił się w nim też bezpośrednio do Donalda Tuska oraz Grzegorza Schetyny.

„Liczę, że jego przywództwo w Platformie będzie ważnym czynnikiem prowadzącym do zjednoczenia opozycji przed najbliższymi wyborami parlamentarnymi.” – pisze Paweł Zalewski o Donaldzie Tusku. „Myślę, że z perspektywy czasu będzie można sprawiedliwie ocenić jego kadencję, przez pryzmat wyniku wyborczego w 2019 roku i sukces koalicji senackiej. Cieszę się, że w tych działaniach mogłem uczestniczyć.” – a tak pisze o Grzegorzu Schetynie.

Gdzie trafi teraz Zalewski?

Coś się jednak kończy, bowiem jakby nie patrzeć, Platformę Obywatelską opuszcza jeden z jej czołowych polityków. Gdzie zacumuje teraz Zalewski? Sam poniekąd o tym napisał. „Liczę na dobrą współpracę z członkami i posłami PO. Będę zabiegał o głosy tych, którzy wspierali w ostatnich wyborach PiS, lecz dostrzegają istotne problemy, które wywołuje obecny rząd. Wierzę Polskę. Silną w Europie, nowoczesną, a zarazem szanującą tradycję. Do zobaczenia!.” – przyznał były już członek Platformy Obywatelskiej.

źródło: PAP, Onet

Zobacz również: