prognoza pogody zima

Powoli za oknem coraz chłodniej, pojawiają się też pierwsze przymrozki. Wydaje się więc, że jest to idealny moment, aby poznać pierwsze odpowiedzi na pytanie, jaka będzie zima 2021/22? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) przekazał swoje przewidywania. Prognoza pogody mówi o prawdziwym szaleństwie.

IMGW wskazuje, jaka będzie zima. Uwaga na styczeń i luty

Wygląda na to, żeby przekonać się naocznie, jaka będzie zima, będziemy musieli uzbroić się w cierpliwość do końcówki roku 2021 i początku następnego. IMGW prognozuje, że listopad będzie jeszcze wyjątkowo deszczowym miesiącem, ale później, nad Polskę wkroczy wyż syberyjski. Ten wraz z sobą pociągnie mróz i śnieg. „Po Nowym Roku należy spodziewać się niższych niż zwykle temperatur z opadami śniegu.” – czytamy w portalu TVP Info, który cytuje słowa rzecznika Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Grzegorza Walijewskiego.

„Wygląda na to, że wyż syberyjski pokaże swoją siłę i w styczniu oraz lutym możemy spodziewać się prawdziwej zimy ze śniegiem, który utrzyma się przez jakiś czas na gruncie, co mnie – hydrologa – bardzo cieszy. Oczywiście to tylko przewidywania z wieloma zmiennymi, ale, jak się przekonujemy, przygotowywane według najnowszych metod prognozy mają największą sprawdzalność w okresie zimowym.” – komentuje sprawę Walijewski.

O tym, jaka będzie zima, wskazuje jeszcze dokładniej prognoza pogody na konkretne miesiące. W grudniu raczej nie powinniśmy się spodziewać siarczystego mrozu i intensywnych opadów śniegu. Meteorolodzy IMGW prognozują, że raczej powinniśmy spodziewać się bardziej deszczu ze śniegiem niż samych opadów białego puchu.

Styczeń 2022 przyniesie już mrozy. I to znacznie większe, niż przyzwyczaiła nas do tego pogoda w ostatnich latach. Szczególnie w południowym paśmie Polski oraz w świętokrzyskim. W lutym z kolei czekają na nas intensywne opady śniegu. Poza mieszkańcami Katowic, Krakowa, Kielc, Rzeszowa i Lublina, resztę regionów zaskoczy znacznie większa pokrywa śnieżna, niż miało to miejsce w ostatnich latach.

Jak widać, w Polsce zima 2021/22 szykuje nam mróz i białe szaleństwo. Czy prognoza IMGW się sprawdzi i wróci prawdziwa zima z krwi i kości? Na to musimy jeszcze poczekać, a prognozy z całą pewnością będą jeszcze aktualizowane. Jednak już teraz mówi się o dużym prawdopodobieństwie ich skuteczności.

źródło: PAP, IMGW, TVP Info, media

Zobacz również: