źródło: Facebook/Mariusz Szczygieł

Co w czeskiej prasie pisze się o Polakach? Takie informacje przekazał niedawno znany dziennikarz Mariusz Szczygieł za pomocą mediów społecznościowych.Artykuł, który ukazał się w jednej z czeskich gazet odnosi się do ostatnio krążącego po sieci zdjęcia pod tytułem „Czechom wstęp wzbroniony”.

Mariusz Szczygieł, który od lat pasjonuje się czeską kulturą na bieżąco śledzi doniesienia mediów naszych południowych sąsiadów. Bardzo często też publikuje posty związane z m.in. czeską prasą na swoim facebookowym profilu. Nie było inaczej i w tym przypadku.

Mariusz Szczygieł pokazał co piszą o Polakach Czesi

Okładka rzeczonej gazet, która pojawiła się na profilu dziennikarza należy do czeskiego dziennika „Mlada Fronta DNES”. Jak się dowiedzieliśmy w jednym z numerów (który udostępnił Szczygieł) ukazał się artykuł zatytułowany „Czechom wstęp wzbroniony”.

Przypomnijmy, że ostatnio głośne zdjęcie, na którym widniała kartka z napisem „Czechów nie obsługujemy” to konsekwencja ostatniej decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE, który nałożył na Polskę karę ws. kopalni Turów. Wówczas część osób mieszkających w tych rejonach postanowiło o nieobsługiwaniu czeskich klientów. Ponadto wywołało to niemałą burzę. Jak komentuje sam Szczygieł: „Zobaczcie, jakie działanie ma jeden durny napis na drzwiach małej knajpy na peryferyjnym osiedlu”.

Autor artykułu, którym jest Tomáš Lánsky miał przekonać się na własnej skórze jaką niechęcią pałają mieszkańcy Bogatyni do Czechów. „To było naprawdę adrenalinowe przeżycie. Wydaje się, że miejscowa ludność naprawdę mocno i emocjonalnie postrzega cały problem, a swój gniew i frustrację kierują do Czechów” – pisał w podsumowaniu Tomáš Lánsky.

Dowiedz się więcej czytając post Mariusz Szczygła poniżej:

źródło: wp.pl

Zobacz również: