koronawirus deltokron

Powoli niestety, ale „rozkręca” się liczba zakażeń, związanych z czwartą falą koronawirusa. Dlatego też, część krajów Unii Europejskiej już podjęło radykalne kroki. Chodzi tu między innymi o kary dla niezaszczepionych. Nową formę walki z pandemią zapowiedzieli również Adam Niedzielski i Mateusz Morawiecki, ale póki co, nic nie zwiastuje tak radykalnych działań.

Kary dla niezaszczepionych we Francji. Wiadomo, kogo obejmą

Wczoraj do mediów przedostała się informacja o zdecydowanej walce Francji z nadciągającą falą koronawirusa. O tym, że w kraju ze stolicą nad Sekwaną wprowadzony zostanie obowiązek szczepień, wiadomo było już od dawna. Nie do końca jasne było jednak, czy francuski rząd zdecyduje się na kary dla niezaszczepionych, a przede wszystkim, jak one mają wyglądać. Teraz już wiadomo wszystko.

„Od środy wchodzi w życie obowiązek szczepień pracowników służby zdrowia przeciwko koronawirusowi. Niezaszczepieni mogą być zawieszeni w pełnieniu obowiązków.” – informuje portal Interia.pl, cytując Polską Agencję Prasową. Taka decyzja francuskich władz wywołała spore oburzenie. Na ulice wyszli przeciwnicy szczepień i przymusu do nich.

Oficjalnie nakaz i kary dla niezaszczepionych Prezydent Francji, Emmanuel Macron ogłosił 12 września. Okazuje się, że zawieszenie w pełnieniu obowiązków dla niezaszczepionych medyków wiąże też się z brakiem wynagrodzenia w tym okresie. „Obowiązek szczepień dotyczy pracowników szpitali i domów opieki, a także strażaków, ratowników medycznych i pomocy medycznych.” – przypomina Interia.pl o sytuacji we Francji.

Tymczasem także w Polsce, Adam Niedzielski skomentował doniesienia o obowiązku szczepień. Podobnie, jak ewentualne obostrzenia, takie decyzje mają zapadać na bieżąco. Wszystko będzie uwarunkowane liczbą zakażeń nie tylko w całym kraju, województwach, ale i poszczególnych powiatach. Nic nie słychać na razie o ewentualnych karach za brak szczepień. Choć tutaj, patrząc na to, że Polska w większości podąża podobną ścieżką walki z COVID-19, co inne kraje. Chodzi o kraje Unii Europejskiej, które nieco wcześniej dotykają poszczególne fale, a więc także i Francję. Można spodziewać się, że wraz z ewentualnym obowiązkiem szczepień, pojawią się też informacje o karach za ich brak. Zwolennikiem takich działań jest m.in. profesor Andrzej Horban.

W ostatnich dniach, liczba zakażeń koronawirusem wzrasta. Sprawdzają się więc prognozy odnośnie czwartej fali pandemii.

źródło: Interia.pl, PAP

Zobacz również: