Donald Tusk

Donald Tusk i Angela Merkel do tej pory uważani byli za bliskich sojuszników. Jakie więc musi być zdziwienie części osób, kiedy okazało się, że przewodniczący Platformy Obywatelskiej otwarcie skrytykował Kanclerz Niemiec. Tusk odniósł się też do sankcji finansowych Unii Europejskiej względem Polski. Jego najważniejsze wypowiedzi cytujemy w naszym artykule.

Tymi słowami Donald Tusk zdziwił wielu

Donald Tusk gościł na łamach stacji TVN24. Odniósł się tam do ostatnich sankcji finansowych, które Unia Europejska chce nałożyć na Polskę. Lider Platformy Obywatelskiej skomentował też decyzje Angeli Merkel. I co ciekawe, Kanclerz Niemiec oberwała od byłego przewodniczącego Rady Europy.

„Nie używałbym argumentu, że Polska powinna być ukarana finansowo. Karanie Polaków za to, co robi rząd, byłoby rzeczą nierozsądną.” – uważa Donald Tusk w odniesieniu do tego, co planuje Unia Europejska. „Jestem blisko, żeby przekonać te instytucje unijne, żeby odróżniały to co jest złym rządem, a to, co jest Polską i polskim interesem. (…) Wysłuchano moich racji, że karanie Polski i Polaków nie będzie miało sensu.” – przekonuje lider Platformy Obywatelskiej.

Przy okazji Donald Tusk otwarcie skrytykował Kanclerz Niemiec, Angelę Merkel. To spotkało się z jeszcze większym zaskoczeniem, niż powyższe słowa nowego-starego lidera PO. Chodzi o mającą rozpocząć się 1 października budowę jednej nitki gazociągu Nord Stream 2. „Uważam, że jest to błąd i to błąd z kategorii niewybaczalnych, bo z bardzo poważnymi konsekwencjami. Wynikający z bardzo egoistycznych niemieckich interesów.” – skrytykował Donald Tusk, decyzję Merkel.

Jednocześnie, lider PO przytoczył pewną zakulisową rozmowę z Angelą Merkel. Ta miała się przyznać Tuskowi, że zdała sobie sprawę, iż decyzja podjęta przez nią jest błędna. Jednak wszystko miało już zajść tak daleko, że nie ma odwrotu. „Wtedy, kiedy Niemcy zachowują się egoistycznie, to konsekwencje są większe dla Europy.” – podsumował wszystko pełniący obowiązki przewodniczącego Platformy Obywatelskiej, Tusk.

źródło: Interia.pl, TVN24

Zobacz również: