Paweł Kukiz

Romans Kukiza z Prawem i Sprawiedliwością nie będzie trwał zbyt długo? Takiego scenariusza nie przewidział chyba nikt. Paweł Kukiz jasno zadeklarował, że nie zamierza głosować tak jak Prawo i Sprawiedliwość. Warunkiem, aby zmienił swoje zdanie jest kluczowa decyzja PiS.

Paweł Kukiz i Prawo i Sprawiedliwość poróżnieni?

Nie było wielkim zaskoczeniem, kiedy Paweł Kukiz i Prawo i Sprawiedliwość ogłaszali podpisanie nieformalnej koalicji. Nikt jednak nie spodziewał się, że ta współpraca może dobiec końca tak szybko. To, co właśnie zapowiedział muzyk, zastanawia. Czy Jarosław Kaczyński stracił właśnie ostatnią kartę przetargową przy mniejszościowym rządzie, jaką niewątpliwie był Kukiz? Może na to wyglądać.

Paweł Kukiz złożył publiczną deklarację, że nie będzie głosował tak, jak Prawo i Sprawiedliwość. Wiadomo, co musi się stać, aby zmienił zdanie. „Jeśli na najbliższym posiedzeniu Sejmu nie będzie uchwalona nasza ustawa antykorupcyjna, to nie będziemy głosować tak jak Prawo i Sprawiedliwość.” – wyjawił muzyk.

O co chodzi w ustawie antykorupcyjnej przygotowanej przez Ruch Kukiz 15? Przede wszystkim o zaostrzenie kar za korupcję. W ustawie znalazł się między innymi zapis o pozbawieniu praw publicznych osób, które były skazane za przestępstwa korupcyjne. Paweł Kukiz zdecydowanie chce dopiąć swego. Czy jednak Prawo i Sprawiedliwość się ugnie? Wygląda na to, że Kaczyński może nie mieć wyjścia. Zwłaszcza, jeśli myśli o przetrwaniu do kolejnej kadencji. Mniejszościowy rząd PiS-u potrzebuje głosów Pawła Kukiza, jak ryba wody.

Choć sam Kukiz złożył mocną deklarację, to na ten moment przyznaje też, że nie ma podstaw, aby podejrzewać, że PiS nie wywiąże się z nieformalnej umowy. To już nieco łagodzi jego wypowiedź, która początkowo mogła wydawać się dość ostra i jednoznaczna. „Nie mam dziś powodów, by podejrzewać, iż PiS nie będzie chciało wywiązywać się z tej umowy, ale gdyby tak postąpiło, to uważam umowę za niebyłą.” – przyznał.

Wszystko zapewne, a raczej więcej niż zapewne, wyjaśni się na najbliższym posiedzeniu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Wówczas poznamy i decyzję Prawa i Sprawiedliwości, Kukiza oraz przysłowiowych szabli, którymi dysponuje muzyk.

źródło: Onet.pl, PAP

Zobacz również: