koronawirus deltokron

Niestety, ale Ministerstwo Zdrowia potwierdziło wiadomości przekazywane przez Światową Organizację Zdrowia. Nowy wariant koronawirusa pojawił się także w Polsce. Chodzi o mutację Mu.

Andrusiewicz potwierdził, że nowy wariant koronawirusa jest już w Polsce

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz potwierdził w rozmowie z mediami, że w Polsce wykryto już nowy wariant koronawirusa. Wcześniej o tym samym donosiła Światowa Organizacja Zdrowia. Ta, na swojej liście, w których miał pojawić się wariant Mu umieściła 39 krajów, w tym właśnie Polskę. Co wiemy o nowej mutacji Covid-19? Czy jest bardziej zaraźliwa, groźniejsza?

Wojciech Andrusiewicz poinformował, że oficjalnie w Polsce zdiagnozowano jak na razie cztery przypadki mutacji Mu. Nic nie wskazuje na to, aby liczba ta w najbliższych dniach wzrosła. Zdaniem rzecznika resortu zdrowia, nowy wariant koronawirusa jest „nieobecny” w tym momencie. Nikt nie jest nim obecnie zakażony.

Jak informuje Światowa Organizacja Zdrowa, w skali świata Mu nie jest zbyt częstą mutacją. Mówi się, że stanowi jedynie 0.1% wszystkich przypadków zakażeń koronawirusem. Jest jednak pod ścisłym monitoringiem WHO. Podobnie zresztą, jak wariant delta.

Na ten moment ani WHO, ani resort zdrowia nie przekazał żadnych konkretnych informacji o mutacji Mu. Jednak sam fakt ścisłego monitoringu tej odmiany koronawirusa może świadczyć o stosunkowo łatwej zakażalności i groźnych powikłaniach. Na potwierdzenie tych słów będziemy musieli jednak poczekać.

„Mu to piąty tzw. niepokojący wariant SARS-CoV-2. Na liście WHO ponadto znajdują się Alfa, Beta, Gamma oraz Delta.” – informuje portal Interia.pl. Przy okazji warto przeczytać, co Adam Niedzielski powiedział na temat obostrzeń przy czwartej fali koronawirusa. Dzisiaj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 390 nowych dziennych przypadkach zakażeń koronawirusem. To najwyższa w ostatnich dniach liczba i widać, że tak, jak prognozował resort zdrowia, zbliża się do Polski czwarta fala. Najwięcej zakażeń dziś odnotowało w Małopolsce (58), na Mazowszu (47) oraz w Lubelskiem i Wielkopolskim (po 40 zakażeń). Wszystko wskazuje na to, że liczba zakażeń w najbliższych dniach będzie rosnąć.

źródło: Interia.pl, PAP, media

Zobacz również: