Adam Niedzielski Ministerstwo Zdrowia
Foto: YouTube

O niczym innym nie mówi się w ostatnich dniach równie często, co o nowych obostrzeniach. To dlatego, że już od dłuższego czasu Adam Niedzielski zapowiada, że w przypadku nadejścia czwartej fali koronawirusa – a taka nadciąga – musimy spodziewać się kolejnych restrykcji. Tym razem Niedzielski jasno zadeklarował, co z obostrzeniami dla osób zaszczepionych.

Minister Zdrowia, Adam Niedzielski wyjaśnia, kogo „dotkną” nowe obostrzenia

Szef resortu zdrowia, Adam Niedzielski był gościem „Gościa Wydarzeń” na antenie Polsat News. W rozmowie z Marcinem Fijołkiem, Niedzielski ujawnił kilka informacji na temat, co tu ukrywać, nadchodzących, a właściwie to wracających wielkimi krokami obostrzeń koronawirusowych.

Minister Zdrowia podkreślił, że zbliża się do Polski czwarta fala koronawirusa, a rząd i resort zdrowia muszą odpowiednio zareagować, aby ta, nie wymknęła się spod kontroli. To bowiem mogłoby spowodować przeciążenie systemu opieki zdrowotnej i masowe zgony. Dlatego osoby decyzyjne mają już przygotowany scenariusz wprowadzania obostrzeń. Ten, jak już pewnie wiecie, w dużej mierze zależeć będzie od liczby zakażeń w danym powiecie. Pod uwagę będzie brany także współczynnik śmiertelności i obłożenia szpitali. Te dwie rzeczy mają być najbardziej istotne przy wprowadzaniu obostrzeń.

Wszystko ma związek z tym, że w Polsce poziom wyszczepienia nie pozwala na skuteczną walkę z pandemią. Jest on za niski. Adam Niedzielski był także dopytywany, co z osobami zaszczepionymi. Czy ich też będą dotyczyły potencjalne obostrzenia? Minister Zdrowia złożył jasną deklarację, że osoby w pełni zaszczepione nie będą objęte obostrzeniami. „To jest bezpieczeństwo tych ludzi w ramach właśnie wyboru. One nie mogę ponosić kosztu nieodpowiedzialności innych.” – komentował szef resortu zdrowia.

Co prawda, jak zauważa portal Interia.pl, Adam Niedzielski dopytywany o to, czy jesienią idąc do restauracji, do kina lub na koncert, trzeba będzie być zapytanym, to jednak po jego odpowiedzi można wysnuć takie wnioski. „Trzeba się szczepić” – skomentował bowiem krótko Minister Niedzielski.

Niedzielski wspomniał tez o trzeciej dawce szczepionki

W dyskusji poruszono także temat trzeciej dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi. „Od początku pandemii pilnuję jednak, by nasze decyzje oparte były na faktach, a nie gorączce emocjonalnej, czy interesach koncernów farmaceutycznych. Wszystkie te argumenty trzeba ważyć i opierać je na obiektywnych informacjach. EMA właśnie odbiera wyniki badań od firmy Pfizer. Myślę, że to kwestia dwóch tygodni, jak dostaniemy od EMA potwierdzenie ws. III dawki. Jeśli będzie ono odpowiednie, to oczywiście dopuścimy.” – dodał w rozmowie z Marcinem Fijołkiem szef resortu zdrowia.

źródło: Interia.pl, Polsat News

Zobacz również: