ofiary alkoholu
zdjęcie ilustracyjne

Kardiolog dr Jerzy Górny ostrzega przed sytuacjami, które mogą doprowadzić do niedokrwienia mózgu lub mięśnia sercowego. Lato i upały sprzyjają tego typu „okazjom”.

Prośba o rozwagę. Chwilę nieuwagi można przypłacić zdrowiem lub życiem

Kardiolog ostrzega wszystkich przed skokami do wody, które mogą przynieść tragiczny skutek. Zwłaszcza, kiedy nasze ciało jest rozgrzane promieniami słonecznymi. „Skakanie do wody, gdy jesteśmy rozgrzani opalaniem, to bardzo ryzykowne zachowanie.” – ostrzega dr Jerzy Górny. W dalszej części swojej wypowiedzi wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje.

„Przy nagłej zmianie temperatury dochodzi do wzrostu ciśnienia tętniczego i kurczu naczyń obwodowych. U osób obciążonych chorobowo prowadzi to do niedokrwienia mięśnia sercowego albo mózgu. Zanim ktoś wejdzie do wody, to musi się do niej zaadoptować – schłodzić swój organizm.” – alarmuje specjalista.

Jednocześnie swój apel wydało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które też ostrzega przed wchodzeniem i skokami do wody, kiedy jesteśmy rozgrzani oraz apeluje o rozwagę przy skokach. „Nie skakać do wody w nieznanych miejscach, nie wbiegać do wody po opalaniu, nie wypływać na materacu daleko od brzegu, nie wchodzić do wody bezpośrednio po posiłku, a także stosować się do poleceń ratownika.” – cytuje portal Interia.pl rządowy komunikat.

Przy okazji panujących upałów, warto też zwrócić uwagę na to, jak ważnym elementem jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Kiedy za oknem szaleje temperatura, wówczas powinniśmy spożywać minimum 2 razy więcej płynów, niż standardowo. Zwłaszcza, kiedy na dłużej jesteśmy narażeni na działanie promieni słonecznym. Taka sytuacja ma miejsce chociażby podczas opalania.

źródło: Interia.pl, PAP

  1. Dramatyczny wypadek. 4 promile we krwi, wielu rannych. Mnóstwo służb na miejscu
  2. Policja wpadła na nowy trop. Czy to możliwe, że Jacek Jaworek wszystko zaplanował?
  3. Hołownia bezlitośnie ośmieszył Budkę. Wszystko przy kamerach (WIDEO)

Zobacz również: