hakerzy google chrome
zdjęcie ilustracyjne

Hakerzy nie dają za wygraną. Znajdują kolejne metody, aby wykraść nasze poufne dane, hasła czy nawet dane do logowania do banku, co może grozić utratą pieniędzy. Tym razem na cel obrali lukę w popularnej przeglądarce internetowej. Jeśli korzystasz z Google Chrome, koniecznie zapoznaj się z treścią tego ostrzeżenia. To nie przelewki!

O czym przeczytasz w tym artykule:

Problem z Google Chrome. Hakerzy mają Cię, jak na widelcu

Magazyn Forbes a także portal dobreprogramy.pl biją na alarm. Chodzi o niezwykle popularną w Polsce przeglądarkę internetową Google Chrome, z której, korzystać może nawet kilkadziesiąt procent internautów w naszym kraju. „W Google Chrome znaleziono problem, a jest nim luka bezpieczeństwa oznaczona jako CVE-2021-30561” – donoszą dobreprogramy.pl, cytując magazyn Forbes.

W jaki sposób hakerzy mogą przechwycić Twoje dane?

Luka, która opisywana jest powyżej może ułatwić hakerom przejęcie Twoich poufnych danych. Zagrożone mogą być nawet 2 miliardy użytkowników na całym świecie oraz kilka milionów polskich internautów. „W praktyce problem dotyczy jedynie tych, którzy nie pobrali jeszcze najnowszej wersji Google Chrome, ale wbrew pozorom może to być spora grupa.” – apelują dobreprogramy.pl.

Najważniejsza informacja jest taka, że jedyną, bezpieczną na ten moment wersją przeglądarki jest Google Chrome 91.0.4472.164. Warto więc sprawdzić, czy taką posiadamy, a jeśli nie, to dokonać stosownej aktualizacji lub wybrać inną przeglądarkę, na przykład Operę czy Firefoxa.

Jak sprawdzić wersję Chrome? Wystarczy kliknąć w ustawienia, a następnie w Chrome – informacje w lewym dolnym narożniku. Następnie wzrok należy skierować na środek ekranu, gdzie zobaczymy informację o wersji naszej przeglądarki. Tam też znajdzie się odnośnik i informacja, jak zaktualizować w razie czego Google Chrome do najnowszej wersji. Na ten moment ani Forbes, ani Google, które potwierdziło wieść o luce, nie udzieliło szczegółowych informacji, czego ona dotyczy i jak hakerzy mogą zainfekować komputery internautów. Wiadomo jedynie, że chodzi o silnik V8.

Jak bezpiecznie korzystać z internetu?

Przy okazji, warto też udzielić kilku porad, jak bezpiecznie przeglądać strony internetowe.

  • Nie klikaj w podejrzane linki, których nie znasz, otrzymywane w wiadomości SMS, e-mail czy na portalach społecznościowych. Zwłaszcza, kiedy opis wiadomości przy linku jest wyjątkowo zachęcający, a wiadomość otrzymałeś/aś od nieznanej Ci osoby.
  • Nie instaluj nieznanego oprogramowania na stronach, które przeglądasz, a także oprogramowania, które rzekomo ma zwiększyć bezpieczeństwo Twojego konta czy komputera i wiadomość o nim otrzymałeś/aś podobną drogą, jak opisane wyżej linki.
  • Korzystaj z zaufanych przeglądarek internetowych, nie instaluj nieznanych przeglądarek i zawsze upewniaj się, czy masz najnowszą wersję przeglądarki. Producenci za każdym razem poprawiają bezpieczeństwo swoich aplikacji, w tym wspomniane luki, jak w przypadku opisywanego Google Chrome.

źródło: dobreprogramy.pl, Forbes, inf. własna, media

Zobacz również: