burza IMGW ostrzeżenie

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega Polaków przed niebezpiecznymi zjawiskami meteorologicznymi w czwartek. Już wydane zostały stosowne ostrzeżenia. Nie lekceważ ich.

IMGW wydaje kolejne alerty meteorologiczne

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie zwleka i już wydał ostrzeżenia na czwartek. Dotyczą upałów w centralnej i wschodniej Polsce oraz burzami z gradem w pasie od północy do południa w centralnej części kraju. Możliwe jest także, że powstaną trąby powietrzne.

„Najbardziej niebezpiecznie będzie na południu, w centrum i na północy, gdzie burzom może towarzyszyć grad, porywisty wiatr, a nawet trąba powietrzna.” – donosi portal Interia.pl, który bardzo dokładnie przyjrzał się najnowszym komunikatom wydanym przez IMGW.

W czasie burz może spaść nawet do 50 mm deszczu, co oznacza, że niewykluczone, że mieszkańcy regionów objętych ostrzeżeniami meteorologicznymi, niestety, ale będą musieli walczyć z podtopieniami. Spodziewany jest także grad do nawet 5 cm średnicy. W przypadku takiego opadu warto zabezpieczyć mienie ruchome, jak i nieruchome. Grad może uszkodzić samochody czy elewacje zabudowań. Synoptycy z IMGW spodziewają się także porywistego wiatru, który może sięgać nawet 100 km/h. Możliwe są więc uszkodzenia linii energetycznych, a co za tym idzie, przerwy w dostawie prądu. Najgroźniej wyglądają ostrzeżenia o możliwości tworzenia się trąb powietrznych.

„Kulminacja niebezpiecznych zjawisk prawdopodobnie przypadnie na godziny wieczorne w czwartek i noc z czwartku na piątek. (…) To będzie intensywne 36 godzin” – wyjawia na łamach Interii, synoptyk IMGW, Anna Woźniak.

„Ostrzeżeniem została objęta wschodnia i centralna część woj. pomorskiego, zachodnia i centralna woj. warmińsko-mazurskiego, większość powiatów woj. kujawsko-pomorskiego i woj. śląskiego, północna i zachodnia część woj. mazowieckiego, woj. łódzkie i opolskie, wschodnia część woj. wielkopolskiego oraz południe woj. małopolskiego.” – czytamy w przytoczonym wyżej źródle.

źródło: Interia.pl, IMGW

  1. Ilu zaszczepionych zmarło na COVID-19? Ministerstwo Zdrowia udostępnia dane
  2. Ważne zmiany w niedzielach handlowych. Już zapadła decyzja
  3. W polskim mieście zawaliła się kamienica. Trzy piętra runęły jak domek z kart

Zobacz również: