fot. ilustracyjna

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdził rynek kosmetyczny. Jak wskazują urzędnicy UOKiK nawet co dziesiąta etykieta wprowadza klientów w błąd. Mowa o nie w pełni opisanym składzie, a nawet nieprawdziwe informacje o produkcie.

UOKiK sprawdzał przede wszystkim jak skład konkretnych produktów ma się do opisu na etykiecie, a także czy badania, którymi często reklamują się producenci faktycznie mają przełożenie na realne działanie produktu. Inspekcję przeprowadzono jeszcze w II i IV kwartale 2020 roku. Wynika poznaliśmy dziś.

„Zachęty do kupna produktu i próby wyróżnienia go za wszelką cenę nie znają dziś granic” – komentowali urzędnicy UOKiK.

UOKiK sprawdza firmy kosmetyczne

Na wniosek UOKiK Inspekcja Handlowa zweryfikowała ponad 950 partii kosmetyków w 220 sklepach oraz 22 hurtowniach.

Sprawdzono różnego rodzaju kosmetyki, przede wszystkim te z kategorii pielęgnacyjnej, ale także i lakierów do paznokci czy do włosów. Współpraca urzędników i inspektorów dała zaskakujące wyniki. Kontrola wykazała, że co dziesiąty produkt jest błędnie oznakowany i wprowadza klientów błąd.

Najczęściej wykrywanymi błędami w opisach produktów były dwie sytuacje. Albo napis na opakowaniu wskazywał na właściwości, których produkt wcale nie posiadał, albo etykieta nie pokazywała faktycznego składu produktu.

„W sytuacji, gdy producent deklaruje, że jego produkt ma właściwości nawilżające czy rozjaśniające, musi mieć na to potwierdzenie w stosownej dokumentacji” – wyjaśniał prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Wszystkie nieprawidłowości, które stwierdzono podczas kontroli dały podstawę do wydania 11 decyzji nakładających na producentów kary pieniężne. Co więcej inspektorzy wystosowali pisma do dostawców i producentów rzeczonych produktów.

źródło: poinformowani.pl/uokik.gov.pl

MOGŁEŚ PRZEGAPIĆ:
  1. Niebezpieczna sytuacja na Mazurach. Skandaliczne zachowanie turystów. Za chwilę czeka nas kolejna epidemia
  2. Niemcy: właśnie zamknięto największą na świecie stronę z dziecięcą pornografią
  3. Ponad 1300 interwencji w całym kraju. Wiosenna pogoda nie rozpieszcza

Zobacz również: