Rząd przedstawia plan na maj. [konferencja prasowa: 28 kwietnia 2021]

Dziennikarze w rozmowach z przedstawicielami poszczególnych branż otrzymali jedną odpowiedź: „chcemy konkretnych dat, chcemy się przygotować na odmrażanie gospodarki”. Sumując dzisiejszą konferencję chciałoby się powiedzieć: „szału nie ma”. Niemniej jednak rząd faktycznie podał swego rodzaju konkrety, których oczekują z niecierpliwością przedsiębiorcy.

„Ostatnie dni pokazały, że idziemy w lepszym kierunku. Trzecia fala w pewnym stopniu się zatrzymała. Do odmrażania [gospodarki] musimy podejść z ostrożnością. Musimy zachować pewną elastyczność. Zachęcamy do szczepień” – powiedział na początku Mateusz Morawiecki.

Mateusz Morawiecki kilkukrotnie podkreślał, że plan odmrażania gospodarki i również luzowaniu obostrzeń będzie uzależnione od tempa szczepień. Premier podał tutaj przykład Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, gdzie wysoka skala zaszczepionych zaowocować miała sukcesem.

ZOBACZ!  Fatalne wieści dla dwóch partii. Ten sondaż wyborczy pozbawia ich złudzeń

Jakie branże otwiera rząd?

Rząd przedstawił plan odmrażania gospodarki na najbliższe kilka tygodni, a dokładnie do końca maja, tak jak zapowiadały wcześniej media. Wszelkie zmiany mają być ujęte w perspektywie ogólnopolskiej (rezygnujemy z regionalizacji). Wszelkie regulacje luzujące obostrzenia będę się pojawiać w odstępie dwutygodniowym. Ma to pozwolić na większą kontrolę sytuacji przez rząd, co podkreślił minister Niedzielski.

  • 1 maja: sport – otwarte oddziały sportowe na świeżym powietrzu, otwarte kryte obiekty sportowe dla grup zorganizowanych dzieci i młodzieży.
  • 4 maja: kultura – otwarte galerie sztuki i muzea, handel – otwarte galerie handlowe, klepy budowlane i meblowe, kult religijny – zachowanie dystansu 1os./15m2, rekomendacja uczestnictwa na świeżym powietrzu, edukacja – nauka stacjonarna dla klas 1-3 szkół podstawowych.
  • 8 maja: hotele – otwarcie hoteli przy maksymalnym obłożeniu 50%, przyhotelowe restauracje i bary dalej zamknięte, strefy Wellnes & SPA jeszcze zamknięte.
  • 15 maja: gastronomia – otwarta na świeżym powietrzu, kultura – otwarte kina i teatry przy obłożeniu do 50%, koncerty i wydarzenia kulturalne tylko na świeżym powietrzy przy zachowaniu reżimu sanitarnego, imprezy okolicznościowe (m.in. wesela, komunie) – otwarte na zewnątrz do max. 25 osób, edukacja – nauka hybrydowa dla klas 4-8 szkół podstawowych i dla szkół średnich, sport – obiekty sportowe otwarte przy obłożeniu do 25%.
  • 15 maja: ZNIESIENIE OBOWIĄZKU NOSZENIA MASECZEK NA ŚWIEŻYM POWIETRZU.
  • 29 maja: gastronomia – otwarta wewnątrz przy max. obłożeniu do 50% i dystans między stolikami, imprezy okolicznościowe (m.in. komunie, wesela) – do 50 osób, kultura – kina i teatry otwarte przy obłożeniu do max. 50%, edukacja – nauka stacjonarna dla wszystkich, sport – kryte obiekty sportowe i basen otwarte przy obłożeniu do 50%, siłownie i kluby fitness otwarte przy ograniczeniu 10s./15 m2.

źródło: mat. prasowe

ZOBACZ!  Nie żyje 4-letni chłopiec. W Gorzowie Wielkopolskim trwa obława na sprawcę wypadku

Zobacz również: