Mateusz Morawiecki

Dziennikarze w rozmowach z przedstawicielami poszczególnych branż otrzymali jedną odpowiedź: „chcemy konkretnych dat, chcemy się przygotować na odmrażanie gospodarki”. Sumując dzisiejszą konferencję chciałoby się powiedzieć: „szału nie ma”. Niemniej jednak rząd faktycznie podał swego rodzaju konkrety, których oczekują z niecierpliwością przedsiębiorcy.

„Ostatnie dni pokazały, że idziemy w lepszym kierunku. Trzecia fala w pewnym stopniu się zatrzymała. Do odmrażania [gospodarki] musimy podejść z ostrożnością. Musimy zachować pewną elastyczność. Zachęcamy do szczepień” – powiedział na początku Mateusz Morawiecki.

Mateusz Morawiecki kilkukrotnie podkreślał, że plan odmrażania gospodarki i również luzowaniu obostrzeń będzie uzależnione od tempa szczepień. Premier podał tutaj przykład Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, gdzie wysoka skala zaszczepionych zaowocować miała sukcesem.

[irp]

Jakie branże otwiera rząd?

Rząd przedstawił plan odmrażania gospodarki na najbliższe kilka tygodni, a dokładnie do końca maja, tak jak zapowiadały wcześniej media. Wszelkie zmiany mają być ujęte w perspektywie ogólnopolskiej (rezygnujemy z regionalizacji). Wszelkie regulacje luzujące obostrzenia będę się pojawiać w odstępie dwutygodniowym. Ma to pozwolić na większą kontrolę sytuacji przez rząd, co podkreślił minister Niedzielski.

  • 1 maja: sport – otwarte oddziały sportowe na świeżym powietrzu, otwarte kryte obiekty sportowe dla grup zorganizowanych dzieci i młodzieży.
  • 4 maja: kultura – otwarte galerie sztuki i muzea, handel – otwarte galerie handlowe, klepy budowlane i meblowe, kult religijny – zachowanie dystansu 1os./15m2, rekomendacja uczestnictwa na świeżym powietrzu, edukacja – nauka stacjonarna dla klas 1-3 szkół podstawowych.
  • 8 maja: hotele – otwarcie hoteli przy maksymalnym obłożeniu 50%, przyhotelowe restauracje i bary dalej zamknięte, strefy Wellnes & SPA jeszcze zamknięte.
  • 15 maja: gastronomia – otwarta na świeżym powietrzu, kultura – otwarte kina i teatry przy obłożeniu do 50%, koncerty i wydarzenia kulturalne tylko na świeżym powietrzy przy zachowaniu reżimu sanitarnego, imprezy okolicznościowe (m.in. wesela, komunie) – otwarte na zewnątrz do max. 25 osób, edukacja – nauka hybrydowa dla klas 4-8 szkół podstawowych i dla szkół średnich, sport – obiekty sportowe otwarte przy obłożeniu do 25%.
  • 15 maja: ZNIESIENIE OBOWIĄZKU NOSZENIA MASECZEK NA ŚWIEŻYM POWIETRZU.
  • 29 maja: gastronomia – otwarta wewnątrz przy max. obłożeniu do 50% i dystans między stolikami, imprezy okolicznościowe (m.in. komunie, wesela) – do 50 osób, kultura – kina i teatry otwarte przy obłożeniu do max. 50%, edukacja – nauka stacjonarna dla wszystkich, sport – kryte obiekty sportowe i basen otwarte przy obłożeniu do 50%, siłownie i kluby fitness otwarte przy ograniczeniu 10s./15 m2.

źródło: mat. prasowe

[irp]

Zobacz również: