źródło: Instagram

W świecie sportu robi się głośno o ostatnio podniesionym proteście niemieckiej gimnastyczki. Sarah Voss sprzeciwia się wytycznym tego sportu co do stroju zawodniczek podczas konkursów. Mowa przy tym o krytyce wobec seksualizacji sportu.

Sytuacja rozpoczęła się podczas ostatnich Mistrzostw Europy w Bazylei. 21-letnie Sarah Voss, która brała udział w zawodach postanowiła nieco zmienić strój, w którym wystąpi. Co prawda jej strój nie wykraczał poza regulamin dyscypliny, jednak odbiegał on od konwencji.Wystąpiła ona bowiem w stroju zakrywającym nogi i ręce, choć dotychczas wszystkie zawodniczki miały stroje dosyć skąpe, bardziej przypominające stroje kąpielowe.

ZOBACZ!  Kolejne bezpłatne leki dla emerytów. Sprawdź kto może je otrzymać

Sarah Voss sprzeciwia się seksualizacji sportu

Wydawać by się mogło, że zmiana stroju to nic wielkiego. Jednak jak widać jest to faktyczny problem w gw tej dyscyplinie, a nawet w kilku innych. Zwyczajowo gimnastyczki muszą występować w body zakończonym na linii pachwin.

Wielokrotnie dochodziło do sytuacji, kiedy podczas robienia zdjęć fotograf potrafił uchwycić intymne części ciała występujących. O tym wspomniała nawet sama Voss. Mówi ona, że wiele takich zdjęć krąży po sieci. Często są one przedstawione w bardzo seksualnym kontekście, co nie związane jest ze sportem wcale. Wspomina również, że wszelkie próby usunięcia takich zdjęć są praktycznie nie do zrealizowania.

Od czasu do czasu znajduję w internecie swoje zdjęcia, które w ogóle mi się nie podobają, właśnie dlatego, że sfotografowano moje krocze. Gimnastyka jest zbyt piękna, żeby robić takie zdjęcia – powiedziała Voss podczas wywiadu, który udzieliła zaraz po mistrzostwach.

Jako część reprezentacji Niemiec jesteśmy również wzorem dla wielu młodszych sportowców i chcemy im pokazać, że mogą prezentować się estetycznie w innej formie stroju, nie czując się przy tym niekomfortowo – powiedziała Voss.

Jestem dumna, że mogę dziś nosić ten kostium. Czuję się super komfortowo, to jest super wygodne i myślę, że wygląda fajnie. Gdy dużo się przemieszczasz, w skąpym stroju nie zawsze czujesz się dobrze w 100% – dodała.

Te słowa Voss potwierdziła również w swoich mediach społecznościowych. Ostatnio dodane zdjęcia ze wspomnianych mistrzostw opatrzyła obszernym opisem, w którym napisała m.in. tak: Jestem niezmiernie dumna, że jako pierwsza zaprezentowałam naszemu zespołowi ten projekt! Czuć się dobrze i nadal wyglądać elegancko, czemu nie?”.

ZOBACZ!  Dantejskie sceny w szkole. Dziecko dosłownie wyrwano matce z rąk (NAGRANIE)

Za Voss poszło więcej gimnastyczek

Za Voss opowiedziały się również Elisabeth Seitz i Kim Bui ze Stuttgartu. Podczas piątkowych mistrzostw stanęły one na podium w specjalnie przez siebie zaprojektowanych strojach.

Ludzie muszą zrozumieć, że piękno gimnastyki nie oznacza, że uważasz ją za szczególnie pociągającą lub że mężczyźni uważają ją za bardzo sugestywną – tłumaczyła Sainz.

Nasza przemiana kulturowa zaczęła się jakiś czas temu. Pewnego razu podeszła do mnie jedna z zawodniczek i powiedziała, że czuje się naga w zwyczajnym kostiumie. Jako trenerka musiałam na to zareagować. Nasze dziewczyny powinny czuć się dobrze – mówiła z kolei Ulla Koch, trenerka niemieckich gimnastyczek.

źródło: focus.pl/Instagram

ZOBACZ!  Wjechała autem do siłowni. O mały włos a doszłoby do tragedii (WIDEO)

Zobacz również: