W poniedziałek 19 kwietnia 2021 roku w Minneapolis zmarł Walter Mondale. W latach 1977-1984 pełnił funkcję wiceprezydenta podczas prezydentury Jimmy’ego Cartera. Był również działaczem Partii Demokratycznej USA.

Funkcję wiceprezydenta w latach 80. po zakończeniu kadencji wiceprezydenta demokraci wybrali go na kandydata do kolejnych wyborów prezydenckich, które jednak przegrał z ubiegającym się o reelekcję Ronaldem Reaganem.

Walter Mondale wydał przed śmiercią oświadczenie do swojego personelu, które opublikowano na dniach. Miał się tam odnieść również do swojej zmarłej żony Joan, która zmarła w 2014 roku, i córki Eleanor, która zmarła w 2011 roku w wieku 51 lat.

Cóż, nadszedł mój czas. Jestem gotowy, aby ponownie dołączyć do Joan i Eleanor. (…)  Zanim odejdę, chciałem dać wam znać, jak wiele dla mnie znaczycie – pisał Mondale.

Rzecznik rodziny przekazał, że Walter Mondale w ostatnich chwilach życia rozmawiał z byłymi prezydentami USA Jimmym Carterem i Billem Clintonem, a nawet z obecnym prezydentem Joe Bidenem i wiceprezydent Kamalą Harris.

[irp]

Walter Modale zmarł w wieku 93 lat

Mondale urodził się 5 stycznia 1928 roku. Jako działacz z ramienia Partii Demokratycznej w 1964 roku objął stanowisko senatora Minnesoty w zastępstwie Huberta Humphreya. 2 lata później wybrano go na pełną kadencję odnawiając swój mandat w wyborach z 1972 roku.

W 1976 roku został wiceprezydentem USA z wyboru kandydata Partii Demokratycznej Jimmy’ego Cartera, który ostatecznie wygrał wybory. Cztery lata później musiał jednak opuścić rząd, gdy kolejne wybory wygrał republikanin Ronald Reagan.

W 1984 roku ubiegał się jeszcze o stanowisko prezydenta. W starciu z ubiegającym się o reelekcję Reaganem poniósł jednak jedną z najbardziej dotkliwych porażek w historii amerykańskich kampanii prezydenckich, bowiem przegrał aż w 49 stanach. Później w latach 1993-1996 pełnił funkcję ambasadora USA w Japonii.

źródło: TVN24, poinformowani.pl

[irp]

Zobacz również: