źródło: US Consumer Product Safety Commission / YouTube

Amerykańska Komisja ds. Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich opublikowała w sieci film ku przestrodze głównie dla rodziców. Na nagraniu widoczny jest chłopiec i dziewczynka. Dzieci bawią się przy włączonej bieżni. Drastyczny koniec nagrania daje do myślenia.

Komisja regularnie publikuje filmy, który mają przestrzec potencjalnych klientów przed używaniem w głównej mierze urządzeń elektronicznych w niewłaściwy sposób. Pokazuje tym samym nieraz konsekwencja nieodpowiedzialnego zachowania.

Film, który ostatnio opublikowano na kanale U.S. Consumer Product Safety Commission w serwisie YouTube dotyczy akurat dzieci i to co się może stać, gdy pozostają bez opieki, gdy wokół są urządzenia elektroniczne. Mowa tu dokładnie o bieżni firmy Peloton. Wedle podanych informacji w wyniku podobnych wypadków rannych zostało aż 40 dzieci, a jedno przepłaciło taką zabawę życiem.

[irp]

Nagranie CPSC: chłopiec wciągnięty przez bieżnię

Na opublikowanym nagraniu widzimy dwójkę bawiących się dzieci. Chłopiec jest młodszy od dziewczynki i bawi się w pokoju dmuchaną piłką. Dziewczynka zaś bawi się na samej bieżni. Po kilku sekundach widzimy jak chłopczyk podchodzi do bieżni z zabawką i wciąga go włączona bieżnia. Dalej widzimy jak przestraszona dziewczynka schodzi z bieżni i wybiega z pomieszczenia. Chłopak koniec końców jednak wydostaje się spod bieżni, jednak jest zapewne mocno poturbowany.

Nagranie ukazało się 17 kwietnia, a już wyświetlono je ponad 700 tysięcy razy. Komentarze do filmu wyłączono, jednak film ukazał się również na Twitterze. W serwisie piętrzyły się komentarze. Głównie dotyczyły tego, że taka sytuacja jest winą rodziców lub opiekunów, zaś samo urządzenie jest bezpieczne.

Pod filmem możemy przeczytać dość obszerny komentarz amerykańskiej komisji ws. rzeczonej bieżni. Oto co między  innymi napisały władze organu.

Do chwili obecnej CPSC posiada informacje o 39 incydentach, w tym o jednym zgonie. Pracownicy CPSC są przekonani, że Peloton Tread + stwarza poważne zagrożenie dla dzieci w postaci otarć, złamań i śmierci. W świetle wielu doniesień o tym, że dzieci zostały uwięzione, przyszpilone i wciągnięte pod tylną rolkę produktu, CPSC zachęca konsumentów z dziećmi w domu do natychmiastowego zaprzestania używania produktu. Ten film przedstawia zagrożenie, jakie stwarza Tread + dla dzieci.

Uważa się, że co najmniej jeden incydent miał miejsce, gdy rodzic biegał na bieżni, co sugeruje, że zagrożenia nie można uniknąć, po prostu blokując urządzenie, gdy nie jest używane. Raporty o zassaniu zwierzaka i przedmiotów pod Tread + również sugerują potencjalne szkody dla użytkownika, jeśli w wyniku tego utraci on równowagę.

źródło: o2.pl, fakt.pl/YouTube

[irp]

Zobacz również: