Rząd zapowiedział zmiany w zakresie szczepień Polaków. Co się zmieni? źródło: medonet.pl

Rząd zapowiedział nowe zmiany w szczepieniach. Zdaniem ministerstwa zdrowia ma to przyspieszyć i usprawnić szczepienia Polaków. Jaka reorganizacja nas czeka? Chodzi o osoby uprawnione do wykonywania szczepień.

Jak podaje portal modonet.pl stan wykonanych szczepień na dzień 8.04.2021 to: 6 999 652. W tym 4 909 594 pierwszą i 2 090 058 drugą dawką. Przypomnijmy, że według ekspertów, a by uzyskać odporność populacyjną w celu wygaszenia pandemii, powinno się zaszczepić od 40% do 70% populacji, co w przybliżeniu daje od 15 mln do 26,5 mln zaszczepionych osób.

Rządowe zmiany w szczepieniach

Polski rząd zadecydował o rozszerzeniu uprawnień w kwalifikacjach do wykonywania szczepień. To już oficjalna informacja z piątku. Decyzją rządzących teraz wykonywać szczepienia mogą lekarze, lekarze stomatolodzy, felczerzy medyczni, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, diagności laboratoryjni, farmaceuci, fizjoterapeuci, a także studenci 5. i 6. roku studiów medycyny oraz 3. roku studiów 1. st. pielęgniarskich (pod opieką lekarza).

Zdecydowano również o uproszczeniu w kwalifikacji pacjentów na szczepienia przeciw COVID-19. Chętni do szczepienia będą teraz wypełniać jedynie prosty kwestionariusz, zaś konsultacja lekarska będzie się odbywać jedynie w w przypadku wątpliwości.

Wszystkie te zmiany mają skutkować przyśpieszeniem procesu szczepień w Polsce. Jak wiemy w II kwartale 2021 roku do znacznego usprawnienia szczepień Polaków.

źródło: o2.pl, medonet.pl

Zobacz również: