Radio Zet publikuje film dokumentalny "Uchodi - Naród Niepotrzebnych".

Radio Zet publikuje prawie godzinny film o uchodźcach z Białorusi. Dokument autorstwa Miłosza Gocłowskiego i Tomasza Chacińskiego miał swoją premierę niecałą dobę temu. Dostępny jest w serwisie YouTube.

Jak pisze rozgłośnia tylko od sierpnia 2020 roku do polski przybyło około pół tysiąca uchodźców z Białorusi prosząc o azyl w Polsce. W sumie zaś do Polski przyjechało kilka tysięcy obywateli Białorusi. A to za sprawą masowych protestów i politycznych represji z nimi związanymi po ogłoszeniu wyników wyborów prezydenckich Białorusi 2020.

Przypomnijmy pokrótce, że strajki wywołane były wygraną Aleksandra Łukaszenki, która według wielu miała być sfałszowana. Sprawujący urząd od ponad ćwierć wieku Łukaszenka miał przegrać miażdżącą przewagą z Swiatłaną Cichanouską. Według państwowego exit poll, który przytacza m.in. Gazeta Wyborcza Cichanouska miała zdobyć 6,8% głosów, przy czym Aleksander Łukaszenka miał ich niemal 80%. Sondażowa frekwencja wyniosła wówczas 79%.

Film „Uchodi” opublikowany przez Zetkę

Jak czytamy na stronie internetowej rozgłośni film „Uchodi – Naród Niepotrzebnych” ma opowiadać historię ludzi zmuszonych do ucieczki z kraju ojczystego. Film trwa niespełna 55 minut. Miał swoją premierę 7 kwietnia i do tej zebrał już ponad 11 tysięcy wyświetleń. W komentarzach pojawia się mnóstwo wypowiedzi, również zagranicznych.

Jednym z bohaterów dokumentu ma być mężczyzna, który trafił do aresztu, gdzie był wielokrotnie bity i torturowany w wyniku czego złamano mu kręgosłup.

Zobaczymy też historię Denisa i Kristiny, którzy musieli zostawić cały swój dobytek i dotychczasowe życie. Miała to być pośrednią konsekwencją tego, że zawieźli do szpitala chłopaka postrzelonego przez milicję.

Reż.: Miłosza Gocłowskiego oraz Tomasza Chacińskiego. Mecenat: Radio Zet

źródło: Radio Zet

Zobacz również: