WHO wypowiedziało się ws. wprowadzenia paszportów szczepionkowych.

Temat paszportów szczepień choć odwlekany coraz bliżej. Wciąż do końca nie mamy żadnych konkretów w sprawie, choć media donoszą o coraz to nowych koncepcjach góry. A więc paszporty szczepionkowe zostaną wprowadzone? WHO zabrało w tej sprawie głos.

Z ostatnich doniesień wynika, że wśród deklarujących się zwolenników wprowadzenia paszportów szczepionkowych znaleźli się Duńczycy i Szwedzi. W Europie podobnie myśli rząd hiszpański czy grecki. W Polsce natomiast temat jest omijany szerokim łukiem, choć jak twierdzą niektórzy, i tak nas czeka wprowadzenie takich paszportów.

Krytycy takiego rozwiązania mówią, iż kosztem usystematyzowania notujących się szczepionych zapanuje mocny podział społeczeństwa. Takie rozwiązanie będzie szczególnym utrudnieniem dla osób pracujących za granicą. Okazuje się, że podobnego zdania jest szefostwo Światowej Organizacji Zdrowia. Jak donosi PAP; WHO należy do grona sceptyków wprowadzenia paszportów szczepionkowych.

Paszporty szczepionkowe z perspektywy WHO

WHO zdecydowanie nie popiera pomysłu posiadania paszportu szczepionek jako warunku podróżowania. O tym poinformowała we wtorek rzeczniczka organizacji Margaret Harris. Uzasadniła to tym samym argumentem, który podaliśmy wyżej; takie rozwiązanie może być dyskryminujące. Dodała też, że obecnie nie jest do końca jasne to, czy szczepionka faktycznie zapobiega transmisji koronawirusa.

„Jako WHO, na tym etapie nie chcielibyśmy, by paszport szczepionkowy był wymagany przy wjeździe lub wyjeździe, ponieważ na razie nie jesteśmy pewni, czy szczepionka zapobiega transmisji (koronawirusa)” – stwierdziła Harris podczas konferencji.

„Oprócz wszystkich innych pytań, pojawia się kwestia dyskryminacji osób, które z różnych przyczyn nie są w stanie się zaszczepić”.

Co więcej Harris kolejny raz zaapelowała o większą solidarność w sprawie szczepionek, szczególnie krajów bogatszych. Miała tu na myśli m.in. oddawanie zbędnych dawek preparatu na rzecz inicjatywy COVAX, która zajmuje się ich dystrybucją w państwach biedniejszych.

źródło: onet.pl/PAP

Zobacz również: